Light rain

8°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Kolejna książka nie wiadomo po co...Na rynku wydawniczym ukazała się książka z cyklu "Zwycięskie bitwy Polaków", pt. "1945 Kołobrzeg". To kolejna publikacja o walkach o nasze miasto, która kompletnie nic do tematu nie wnosi.


W ubiegłym roku minęła 70 rocznica walk o Kołobrzeg. Najsmutniejsze jest to, że w związku z tym ukazało się kilka publikacji, ale większość oparto na książkach jeszcze z okresu PRL. Oczywiście, nie znaczy to, że "Na drodze stał Kołobrzeg" Alojzego Srogi należy automatycznie skreślać z bibliografii. Problem polega na tym, że od tego czasu de facto nie powstała żadna poważna praca, nie licząc "Księgi poległych" Hieronima Kroczyńskiego, poświęcona walkom o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Jest wyjątek od tej zasady - przetłumaczenie książki J. Voelkera przez Wydawnictwo "Napoleon V".

Po 70 latach można już przeprowadzić sensowne i owocne kwerendy w archiwach. Jest też jeszcze możliwość krytycznej analizy źródeł, a więc mamy szerokie pole do popisu metodologicznego. I pomimo tego wszystkiego, poważne dyskusje na temat tego tematu toczą amatorzy - i to są poważne dyskusje, a naukowo, takie można odnieść wrażenie, temat uprawiany jest pobocznie. Było to widać podczas obchodów 70 rocznicy walk, gdy teksty w poważnych czasopismach aż zalatywały tekstami Srogi i innych autorów. Od tej publikacji upłynęło 35 lat, to wystarczający czas na to, żeby coś w tej kwestii zmienić. Ale ani w Kołobrzegu nikt nie jest tym zainteresowany, a poza Kołobrzegiem, jak widać, powiewa to jak ze stolicy nad Bałtyk. Smutne, acz prawdziwe.

I tak praca "1945 Kołobrzeg", to książka dla tych, którzy lubią obrazki. Jest ich więcej niż treści. Tekst napisał Marcin Leszczyński. W swojej bibliografii powołuje się on na wspaniałe prace, szkoda, że niewiele wnoszące do omawianego tematu. De facto, do tematu walk o Kołobrzeg odnoszą się aż trzy publikacje. Brawo! Autor ma problemy z umiejscowieniem niektórych nazw geograficznych, stosuje nieistniejące nazwy ulic, czasami powołując chaos. Bezkrytycznie podchodzi do relacji polskich, w ogóle nie zestawiając pewnych faktów z relacjami niemieckimi. Wreszcie, część faktów podanych w pracy trudno namierzyć w podanych źródłach- autor wyjątkowo wyrywkowo stosuje przypisy. Z jednej strony, autor pisze, że 28 listopada 1944 roku, zgodnie z wolą Hitlera Kołobrzeg ogłoszono twierdzą. A może jakiś numer rozkazu? Jakieś źródła w archiwach niemieckich, może zachowały się? To są pytania retoryczne związane z tym, że część historyków jest zdania, że Kołobrzegu formalnie twierdzą nie był. Poważne wątpliwości budzą podawane informacje o poległych. Kuriozalne jest twierdzenie w stylu: "szacuje się z reguły na". Gdyby autor odbył lekturę nowszej literatury, nie musiałby szacować.

Książki nie polecamy.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama