Overcast Clouds

14°C

Kołobrzeg

30 września 2023    |    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
30 września 2023    
    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

bazylikaJej sylweta, charakterystyczne, potrójne zwieńczenie bloku wieżowego, już od wieków jest widoczne z lądu, morza i powietrza. Na stałe wrosła w panoramę miasta i w serca kołobrzeżan. Bazylika Marii Panny Wniebowziętej. Jest żywym świadkiem historii. Już od ponad 700 lat, tu, w Kołobrzegu. Zachodnia ściana wieży od wieków jest symbolem miasta. Dawniej zaznaczana na mapach, dziś jest znakiem promocyjnym, który ma wszystkim kojarzyć się z miastem nad Parsętą. Tum ma w sobie coś magicznego. Ostatni pastor kolegiaty, Paul Hinz, pisał, że czołowa ściana wieży patrzy na ląd i morze, niczym strażnik wieczności na przemijanie...
Bazylika, to najpiękniejszy kołobrzeski zabytek. Tu kierują się wycieczki i samotni turyści, aby przekonać się o wielkości średniowiecznych budowniczych, którzy śmiertelną ręką uczynili przybytek kolosalny, wyrosły z ziemi lecz namaszczony łaską Niebios. Przed oczami współczesnych stają gotyckie brązy i misterna snycerka, renesansowe obrazy oraz barokowe i oświeceniowe dzieła kołobrzeskich rzemieślników. I polichromia, zastygła w powadze murów i filarów, z reprezentantami mieszczan, którzy od wieków podtrzymują sklepienie nad „barwnym filarem”. I filary, krzywe, pochylone mocą ziemską, jakby dłoń Jedynego nie mogła uratować ich przed upadkiem.
Bazylika, to najstarszy kołobrzeski cmentarz. W świątyni i wokół niej spoczywają pierwsi kołobrzeżanie. W ciągu dziesiątek lat, wieczny pokój znalazło tu wielu kanoników i patrycjuszy. Spoczywają w kościele, który budowali, bądź który był im przystanią wytchnienia w trudzie codziennego życia. Dziś, pamięć o nich unosi się nad sklepieniami. Niektórzy, jakby nadal obecni, spoglądają nieśmiało; nikły blask bije z oczu maszkaronów ukrytych pomiędzy żebrami służek i żeber sklepiennych. I przypominają to, co dla ludzkiego plemienia nieuchronne: czym wy jesteście dziś, my byliśmy kiedyś, czym my jesteśmy dziś, wy będziecie, gdy czas przeminie. Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis.
Bazylika, to także wyjątkowa sala koncertowa. Tu od zawsze rozbrzmiewa muzyka organowa, instrumentalna, chóralna. Misterne opracowania w koncertowej oprawie, wykonywane z pobożnym namaszczeniem, poruszają nie tylko mury tej szacownej świątyni, ale także serca słuchaczy. Wspaniała akustyka kościoła, jego organy oraz instrumentaliści i śpiewacy występujący podczas koncertów o sakralnym charakterze, tworzą niesamowitą atmosferę, gdzie muzyka służy nie tylko ziemskiej przyjemności, ale także chwale Wszechmogącego.
Wreszcie, Bazylika, to kościół, Dom Boży. Tu odprawiane są msze i nabożeństwa. Tu także przychodzą kołobrzeżanie i turyści, by w ciszy i skupieniu oddać się modlitwie. To zjawisko bardzo intymne. Rozmowa z Bogiem to coś więcej, niż tylko szept pacierza.
Ze wszystkich przymiotów tego niezwykłego miejsca w Kołobrzegu, jego charakter sakralny króluje bezsprzecznie na pierwszej pozycji. W połączeniu z przymiotami wymienionymi powyżej, uważam, że Bazylika staje się obiektem szczególnym, bliskim każdemu, kto choć raz przekroczył bramę portalu. Najpełniej wyrażają to słowa wiersza:

Krok poprzez portal. Usta bram odsłonią drogę ku Słowu.
Próba zatarcia mych śladów w półmroku, w ciszy kojącej

języki ognia. Poprowadzony wśród modlitw, wobec oczu
krzepnących w kamień, świec wskazujących jasno wieczny

rytm, zamykam w powiekach tęcze sklepienia. Ramiona naw
otwierają przestrzeń, i każdy refleks spina dłonie wież.

Czernieją w świetle zwierciadła wnętrz, których nie można
wypełnić sobą. Jedynie wznieść głos, uczynić pieśń. Przełamać

Ciało.

[Bartosz Sajewski dla Roberta Dziemby]Polecamy więcej zdjęć w naszej bazie fotogalerii na informacje kołobrzeg

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama