Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

22 czerwca 2024    |    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
22 czerwca 2024    
    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: O zamachu na Komisję Morską

Motto: „Morze jest skarbem, który zawiera w sobie nie tylko ryby, ale także nieskończoną dostępność”
autor nieznany

Ostatnio, w kuluarach gruchnęła wieść gminna, że niektórzy radni planują zlikwidować Komisję Morską w Radzie Miasta Kołobrzeg. Formalnie ma to się odbyć poprzez  połączenie dwóch komisji: właściwej Komisji Morskiej razem z Komisją Sportu i Turystyki. W zasadzie nie ma w takich sytuacjach nic nadzwyczajnego, radni mogą tworzyć i likwidować komisje zmieniając statut miasta w sposób dowolny. Nikomu nie wolno „tknąć”  jedynie komisji wynikających z ustawy o samorządzie gminnym – Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg i Wniosków - te są święte. Stosowny projekt uchwały w powyższym temacie jest już złożony i będzie procedowany już w czerwcu na najbliższej sesji. Teraz odrobina historii.

Komisja Morska powstała w styczniu 2015 roku. Wcześniej nigdy jej nie było. Ówcześni radni uznali, że Kołobrzeg leżąc nad morzem, posiadając port z całą infrastrukturą i specyficzną gospodarką powinien mieć „swoją” komisję. Wychodziliśmy wtedy z założenia, że skoro nasze miasto jest uzdrowiskiem, posiada komisje uzdrowiskową do rozwiązywania przeróżnych zadań. Skoro nasze miasto leży nad morzem i posiada port wraz z całym zapleczem, powinniśmy mieć stosowną komisję morską. Proste i logiczne. Nawet na archiwalnej stronie z 2018 roku Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej czytamy: „Do gospodarki morskiej rajcy Kołobrzegu podchodzą bardzo poważnie. W tej kadencji radni Rady Miejskiej powołali Komisję Morską”. Komisja, kiedy powstała, zaczęła zajmować się m.in. sprawami ochrony i kształtowania środowiska, ochroną wód Morza Bałtyckiego i brzegów Parsęty, plaż i ochroną brzegu morskiego. Przede wszystkim jednak wspomniana komisja zajmowała się sprawami w zakresie ładu przestrzennego i gospodarki terenami portowymi. Ważną rzeczą, dla mnie osobiście najistotniejszą, było zajmowanie się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenów portowych i nadbrzeżnych. Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zadanie. Przypomnę, że architekci, którzy w minionej kadencji przedstawili nam koncepcje zagospodarowania brzegów Parsęty chcieli wcisnąć wzdłuż ulicy Solnej, na miejscu karczmy oraz parkingu, jak również po drugiej stronie ulicy Solnej, na ternie Zarządu Portu Morskiego - budownictwo apartamentowe. Wywołało to wielkie poruszenie i liczne protesty. Na szczęście dla nas wszystkich, pomysł nie zdobył szerszej aprobaty. Na razie od pomysłu odstąpiono. Obecnie mówi się o oceanarium na terenie portowym. Mam przy tym nadzieję, że jak inni inwestorzy proponowali w dzielnicy wschodniej, pomysłodawcy oceanarium nie zafundują nam hotelu pod pretekstem nocowania zwiedzających. Bo może być tak, chociaż nie musi, że powstanie hotel albo dwa plus małe akwarium pod szumną nazwą oceanarium. Ale do rzeczy.

Nowa, połączona komisja nazywać się będzie Komisją Kultury Fizycznej, Turystyki i Gospodarki Morskiej. Z formalnego punktu widzenia nic się nie zmienia. Jedna samodzielna komisja znika i zostaje wchłonięta przez drugą, stając się mega wielką hybrydą. Zakres prac tej nowej komisji jest przeogromny. Ale na zdrowy rozum, co ma np. ratownictwo morskie wspólnego z piłką nożną lub koszykówką? Co ma ochrona brzegu morskiego wspólnego przykładowo z finansowaniem sportu? Czy wreszcie, co mają wspólnego sprawy związane z ładem przestrzennym portu lub plan zagospodarowania przestrzennego terenu portowego z działalnością np. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji? Oczywiście są też cechy wspólne, pod tytułem „sporty wodne”. Ale uważam, że niestety, jedna jaskółka wiosny nie czyni. Reasumując, połączenie powyższych dwóch komisji w jedną de facto będzie się równało z likwidacją Komisji Morskiej. Dlaczego? Bo mając na uwadze bardzo szeroki zakres połączonej komisji, któryś z licznych tematów będzie zmarginalizowany. Tego uczy doświadczenie. Nie ma ludzi , którzy znają się na wszystkim, tak samo jak nie ma omnibusów. Ktoś, kto uważa, że zna się na wszystkim, przysłowie mówi, że nie zna się na niczym. Oczywiście w teorii wszystko wygląda pięknie i spójnie. Ale warto zadać publicznie pytanie: które z zakresu prac nowo utworzonej połączonej komisji będzie na piedestale? Mając na uwadze silne lobby sportowe stawiam tezę, że nie będą to tematy dawnej Komisji Morskiej, no, chyba, że ta komisja będzie spotykała się dziesięć razy w miesiącu i debatowała po pięć godzin. Wtedy może wszystko ogarnie. Ale w cuda nie wierzę. A może właśnie  komuś o to chodzi… Skoro przewodniczącym innej ważnej komisji jest deweloper, to nic mnie już nie zdziwi. Nie ma co, bardzo ciekawie zapowiada się obecna kadencja rady miejskiej.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama