22 czerwca 2024    |    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
22 czerwca 2024
    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz

O przyszłości Podczela i ruchu w centrum

Często piszę o Podczelu. Mam do tego osiedla sentyment, bo mieszkałem tam przez rok. Poznałem jego uroki, jak choćby ten, z sarnami podchodzącymi pod okno. Cisza, spokój, wymarzone miejsce do życia dla tych, którzy chcą, żeby czas trochę zwolnił.

W tej kadencji będziemy rozstrzygać o przyszłości całego osiedla. Tak myślę, bo oczekuję, że profesor zatrudniony w urzędzie na stanowisku architekta miejskiego przedłoży nam koncepcję zagospodarowania, a prezydent miasta na jedną z najbliższych sesji przygotuje projekt uchwały o uruchomieniu procedury uchwalenia planu ogólnego miasta. Z koncepcją nie musimy się zgadzać, ale warto zobaczyć, co tam wymyślono. Jedną już widzieliśmy kilka lat temu. Nie przypadła do gustu. Przyjdzie nam również rozstrzygnąć co dalej z terenami przeznaczonymi na organizację dużych imprez plenerowych. Obecnie działa tam Krzysiek Bartyzel, a niedawno przedstawił plan na obecny sezon, który wywołał duże zainteresowanie. Nie będę wchodził w szczegóły, bo jednym może podobać się, innym nie. Z gustami nie można dyskutować. Każdy ma swój. Samorządowcy muszą do tematu podejść inaczej. Zważyć musimy wszystkie okoliczności i oszacować wartość, tym bardziej, że miasto przedstawiane jest również jako współorganizator. Z uwzględnieniem interesu mieszkańców miasta, ale też Podczela. Tak, stoję na stanowisku, że po każdej dużej imprezie osiedle należy przywrócić do porządku. W całości. I to jest nasza odpowiedzialność. Organizacja transportu też już chyba się sprawdza. Miasto dotarło się przy tych imprezach.

Będę za tym, żeby w dokumentach planistycznych uwzględnić teren Sunrise Festival jako teren usług kultury, rekreacji i spędzania czasu wolnego. Na całe lata. W mojej opinii to obecnie najlepszy, żeby nie powiedzieć jedyny teren w mieście, który do tego się nadaje. Po ostatniej rozmowie z Anną Mieczkowską mam wrażenie, że w tej sprawie myślimy podobnie. W tej kadencji przyjdzie nam rozstrzygać kwestie umowy dzierżawy. Dla mnie to kołobrzeska racja stanu.

Kilka tygodni temu magistrat ogłosił, że od 5 czerwca będziemy mieli nową organizację ruchu w centrum miasta. Nie jest to dokładnie ta sama organizacja, która była prezentowana jakieś dwa lata temu. Wówczas, poprzedni starosta nie zgodził się na zmiany, bo… oczekiwał wybudowania ronda u zbiegu ulic Kamiennej i Rzecznej i wybudowania parkingu wielopoziomowego przy tejże Kamiennej. Parking buduje się, a ronda nie ma. Swoje, krytyczne zdanie już wielokrotnie wyrażałem. Największą wadą tych zmian jest wpakowanie całego ruchu w wąziutką ulicę Mariacką oraz dwukierunkowa ulica Armii Krajowej na odcinku od Katedralnej do Łopuskiego. Miało być wyciszenie, ale ciszej nie będzie. Będzie tłoczniej i głośniej. Nie sądzę, żeby dziś centrum miasta na tych zmianach cokolwiek zyskało. Zobaczymy za kilka tygodni, ale jak czytam komentarze mieszkańców, to tak pięknie nie jest. A ile teorii spiskowych? Powiedzmy, że Jarmark Solny jest jakimś rozwiązaniem. Jednak czy ograniczając ruch można ożywić tę część miasta? Trudno nie zauważyć, że cała aktywność przeniosła się nad morze i do portu. Czy jest jakiś sposób, żeby tej części miasta przywrócić aktywność lat dziewięćdziesiątych? Mam poważne wątpliwości.

Jacek Woźniak

PS. Ciekawe, co ze znakiem na zdjęciu poniżej? Pozostawienie go w niezmienionej formie zirytuje mieszkańców Narutowicza i Mariackiej, bo będą musieli objechać sporą część miasta, żeby dojechać w okolice Poczty. Usunięcie dołoży dodatkowy ruch na ten krótki odcinek ul. Armii Krajowej. I tak źle, i tak niedobrze.