Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

22 czerwca 2024    |    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
22 czerwca 2024    
    Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Spadła liczba kołobrzeskich firm

Motto:  „Gospodarka to nie tylko liczby i wskaźniki – to codzienne życie ludzi"
Christine Lagarde

Cieszę się, że ostatni felieton o starzejącym się społeczeństwie Kołobrzegu wzbudził tak duże zainteresowanie. Świadczy o tym liczba czytających oraz rozmowy z mieszkańcami na ten temat. Ktoś poprosił mnie o przedstawienie danych dotyczących sfery gospodarczej, ponieważ w opinii niektórych środowisk istnieją pewne przekłamania i stereotypy. Postaram się przedstawić ten temat w telegraficznym skrócie (co jest bardzo trudne ze względu na ilość danych). Zaczynajmy!

Spośród 47 miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, Kołobrzeg w większości rankingów plasuje się na czołowych pozycjach pod względem przyjazdu turystów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Gołym okiem można to zauważyć po kolosalnych dochodach z samej opłaty uzdrowiskowej. Przypomnę tylko, że w minionym roku pobiliśmy rekord, a budżet miejski zarobił niemal 24 mln zł. Wiemy też, że przy pobieraniu opłaty uzdrowiskowej istnieje dodatkowo szara strefa, ponieważ nie każdy właściciel lokalu pobiera ją od turystów. Takie są fakty, a i tak wpływy z tej opłaty pobiły rekord. Nie dziwi więc, że kołobrzeska gospodarka opiera się przede wszystkim na funkcji turystycznej. Mamy jednakże też funkcję uzdrowiskową, zdrowotną oraz portową (głównie chodzi o funkcje rybacką, handlową, jachtową i pasażerską). Te branże są dla nas kluczowe i to one decydują o kierunkach rozwoju miasta.

Warto zaznaczyć, że wraz z funkcją turystyczną i uzdrowiskową równocześnie w swoistej korelacji funkcjonuje sektor handlowy, usługowy i budownictwa, a także usługi z zakresu obsługi rynku nieruchomości.

Co ciekawe, branża turystyczna nie jest zdominowana, jak się powszechnie uważa, przez duże hotele. To tylko mit powtarzający się w potocznych ocenach. Jednakże „tajemnicą” powszechnie znaną jest fakt, że najsilniejszą pozycję w naszej gospodarce ma sektor turystyki. Posiadane przeze mnie dane jednoznacznie wskazują, że ogromna większość podmiotów obsługujących ten sektor to małe i średnie przedsiębiorstwa. W Kołobrzegu dominują mikroprzedsiębiorstwa, czyli podmioty zatrudniające do dziewięciu pracowników.

Ważną informacją, takim papierkiem lakmusowym rozwoju gospodarczego, jest dynamika podmiotów zarejestrowanych w systemie REGON. W roku 2023 liczba podmiotów w porównaniu z rokiem 2022 wzrosła o prawie 3 procent (wynosiła łącznie 9185 podmiotów gospodarczych). Ale żeby nie było tak różowo, warto zaznaczyć, że tylko w minionym roku wyrejestrowano 381 podmiotów. Jest to wyższy wskaźnik niż w trzech ostatnich latach.

Nie będę teraz wypisywał procentowego udziału poszczególnych gałęzi gospodarczych w naszej gospodarce. Jeśli ktoś chce poznać takie szczegóły, odsyłam do źródła, czyli do Biuletynu Informacji Publicznej, gdzie można znaleźć Raport o Stanie Gminy Miasto Kołobrzeg za 2023 rok. Jak już wspomniałem, jest tam szeroka wiedza na temat funkcjonowania miasta. Z obowiązku wymienię jednak sektor tzw. usług nierynkowych. Mam tutaj na myśli podmioty z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, które stanowią ponad 8 procent wszystkich podmiotów.

Warto wspomnieć też o naszym kołobrzeskim porcie. Często słyszę od rozmówców, że nasz port prawie nie funkcjonuje lub funkcjonuje minimalnie. Nic bardziej mylnego. Port kołobrzeski ma potężny atut. Mianowicie, jego wyjątkowością jest jego obszar, lokalizacja w przestrzeni regionu i kraju oraz lokalizacja w przestrzeni miasta. Ważna jest też jego zróżnicowana funkcjonalność. Przypomnę, że tereny portowe zlokalizowane są w ujściu rzeki Parsęty po obu jej stronach, w bezpośredniej styczności z morzem. W mieście znajduje się port jachtowy, rybacki i pasażerski. Nasz port jest liderem wśród małych portów morskich w Polsce i kluczowym ośrodkiem dla rybołówstwa – największym w Polsce.

Nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że niektóre tereny w porcie, zwłaszcza te niezabudowane, chcą przejąć deweloperzy. Przekonują oni, nawet na oficjalnych spotkaniach, że urbanizacja portu będzie korzystna dla „architektonicznej przestrzeni miasta”. Jak dotąd udało się nam obronić obecny charakter portu. Osobiście uważam, że urbanizacja terenu portu doprowadziłaby do ograniczenia jego działalności (hałas szkodliwy dla potencjalnych mieszkańców, procesy odszkodowawcze itp.). Podobne zapędy na razie ucichły.

Ostatnią ogólną gałęzią gospodarczą są podmioty zaliczane do sektora nowoczesnych technologii. Są to jednak stosunkowo nieliczne przykłady. Proces powstawania nowych innowacyjnych firm nie jest moderowany w przestrzeni miasta.

Na koniec, jako ciekawostkę, poinformuję o migracji pracowników do miejsc pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, do pracy w Kołobrzegu przyjeżdżają głównie mieszkańcy gmin powiatu kołobrzeskiego. Najczęściej są to pracownicy z gminy wiejskiej Kołobrzeg – 1842 osoby (według danych spisu całą gminę wiejską zamieszkuje 10959 mieszkańców). Z gminy Dygowo przyjeżdżało do nas 671 osób, a z gminy Siemyśl 645 pracowników.

Migracja w odwrotną stronę, czyli wyjazd kołobrzeżan do miejsc pracy poza Kołobrzeg, także istnieje. Oto kilka przykładów. Nasi mieszkańcy najczęściej wyjeżdżają do pracy do gminy wiejskiej – 359 osób. Następnie do Koszalina – dojeżdża tam 234 pracowników. Na trzecim miejscu plasuje się Ustronie Morskie – 178 osób. Na czwartym miejscu jako miejsce dojazdu do pracy wskazano Warszawę – 159 osób. Na piątym miejscu znalazł się Szczecin, gdzie pracuje 127 kołobrzeżan.

Tyle statystyki. Pandemia w latach 2020–2022 pokazała, że na jednej gałęzi gospodarczej (w naszym przypadku turystyce, uzdrowisku i powiązanych z nimi usługach) nie można się opierać. Dlatego zawsze jak mantrę będę powtarzał, że Kołobrzeg musi poszerzyć swoje terytorium. Musi zwiększyć się o ościenne tereny, te nieuzdrowiskowe. Wtedy będzie szansa na swoistą trzecią nogę biznesową. Można wtedy pomyśleć o swojego rodzaju inkubatorach przedsiębiorczych i wspierać mały przemysł. Kto wie?

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama