Broken Clouds

27 maja 2024
    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

Mądrości Woźniaka: Być kowalem własnego losu

Być bezpartyjnym jest fajnie. Nie to, żebym był przeciwko partiom politycznym. System demokratyczny jest tak skonstruowany, że uznaje się, że partie są potrzebne. Nawet gdyby ich nie było, to i tak by były. W innej formule. Zaspokajają potrzebę zrzeszania się w celach walki o przejęcie władzy. No i sprawowania jej, rzecz jasna.

Pewnie trochę przesadzę, ale zaryzykuję stwierdzenie, że partie działają trochę jak loże wolnomularskie. I nie chodzi mi o tajność spotkań, chociaż w tym też coś jest, ale to, jak bardzo te organizacje wiążą ze sobą uczestników i jak bardzo chcą decydować o ich życiu. Szczególnie, gdy jest się przy władzy. Nie mówiąc o pociąganiu za różne sznurki oficjalnie lub nie. I jak bardzo potrafią się mobilizować, w obliczu zagrożenia. Chociaż życie pokazuje, że nie zawsze. Kołobrzeg jest tego najlepszym przykładem. Gdy 5 lat temu, z grupą przyjaciół i znajomych zagroziliśmy władzy, to wszystkie (prawie) partie połączyły siły, żeby obronić układ władzy. W tym roku jest inaczej. Największa partia lokalnie rozsypała się jak domek z kart i podzieliła się na grupy otwarcie się zwalczające, co wyniosło kampanię samorządową na poziomy, których do tej pory w Kołobrzegu nie znaliśmy. Tej awantury w rodzinie nie przykryją nawet wielkie banery na ścianach wieżowców. Czy pojawiające się i znikające rusztowania, na których coś miało zawisnąć, ale nie zawiśnie. Może to jest ten czas na zmiany?

Odrębnym zagadnieniem jest to, jak partie traktują swoich członków, którzy postanowili, z różnych powodów, zakończyć swoje członkostwo. Dla partii taki ktoś w jednej chwili staje się zdrajcą. I nie wytłumaczysz. Zdradził i tyle, chociaż deklaracja członkowska nie jest aktem z urzędu stanu cywilnego. Podobnie jest, gdy partia kogoś wyrzuci. Delikwent w pierwszym i drugim przypadku staje się ofiarą ekskluzji. Zamiast życzliwości, spotka się z niechęcią, czy nawet wrogością. I jeżeli od razu nie znajdzie sobie innej formy aktywności społecznej, to obstrukcja może doprowadzić nawet do depresji.

Podobne zjawisko towarzyszy odmowie przystąpienia do wspólnego projektu czy partii. Towarzystwo nie przyjmuje do wiadomości, że możesz nie chcieć i już. Z marszu stajesz się wrogiem. Coś wiem na ten temat. Podobnie jest, gdy wykazujesz ambicje. Zawsze znajdzie się ktoś, kto pociągnie cię za nogę w dół, gdy wspinasz się po drabinie. Trzeba mieć wyjątkowy charakter i grubą skórę, żeby sobie z tym poradzić. I dobrych ludzi wokół też.

Znam mechanizmy działania partii politycznych na wskroś. Sam byłem naście lat temu w jednej, nawet na wysokich funkcjach. Odszedłem bez żalu, potem usłyszałem, że opuszczają ich najlepsi ludzie. Wiem jak to jest, kiedy partii odmawiasz. Potem siedzi sobie taki lider partyjny i opowiada dziennikarzom, jak to kiedyś byłeś blisko tej partii, a teraz jesteś blisko innej. Sęk w tym, że nigdy nie byłeś blisko tamtej partii, a liderowi pomyliła się umowa koalicyjna, którą zresztą sam podpisywał (i jej nie dotrzymał), z diabelskim cyrografem. Współpraca z jednymi, bądź drugimi zawsze jest ryzykowna, bo ktoś będzie próbował ci przykleić łatkę bądź jednych, bądź drugich. A ty nie chcesz być ani w jednej, ani w drugiej. Możesz mieć z nimi relacje partnerskie, ale partnerskie przez duże „P”, a nie wasalne.

Cenię sobie bycie z boku tego wszystkiego. Nie musieć spędzać godzin na nasiadówkach partyjnych, a znajomych dobierać sobie przez pryzmat życzliwości. Poznawać nowych, interesujących ludzi i robić z nimi coś wielkiego. Nie oglądać się na konwenanse i poprawność polityczną. Być kowalem własnego losu.

Jacek Woźniak

PS. Przykro słucha się złośliwych słów człowieka, którego szanujesz, który zapomina, że coś jednak tobie zawdzięcza, bo lojalność partyjna mu tak każe. A może kryje się za tym coś więcej?