19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Mądrości Woźniaka: Tajemnice gabinetów

Kiedy na przedostatniej sesji rady miasta głosowaliśmy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla Radzikowa III, którego istotą było wyeliminowanie z tej dzielnicy kolejnej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, czy też apartamentowej, to jednym z głównych argumentów było zachowanie kameralnego charakteru osiedla. I co do zasady jestem skłonny się zgodzić z tym, że budowlany misz-masz, który został wprowadzony ileś lat wcześniej poprzez błędne decyzje, mógł rodzić takie zagrożenie. Oczywiście ci, którzy mieszkania, czy apartamenty już wykupili, podnosili, że poprzez decyzję rady mogą być stratni. Chodzi o potencjalny spadek wartości nieruchomości.

Podczas środowej sesji głosowany był wniosek o przyłączenie do miasta Kołobrzeg terenów osady Korzyścienko. Trudno nie zauważyć, że ten temat stał się jednym z elementów kampanii wyborczej. Jeden z komitetów wziął go sobie nawet na sztandary, obiecując budowę w tym miejscu centrum aktywności gospodarczej, zaplecza portu, magazynów energii i Bóg wie czego jeszcze. Nasłuchaliśmy się, że będą dodatkowe miejsca pracy i po przyłączeniu tych terenów powstanie tam prawdziwe zagłębie dobrobytu.

Od zawsze byłem zwolennikiem połączenia naszych gmin, bez szatkowania sąsiadów, ale jestem w stanie zrozumieć pojawiające się sygnały, że zaczynamy dusić się w swoich granicach. Nie mniej chciałbym, żeby przemawiała siła argumentów, a nie argument siły. W przypadku Korzyścienka siła argumentów była dla mnie za słaba, a opracowanie eksperckie przygotowane na tę okoliczność, dało więcej argumentów przeciw, niż za. Przynajmniej dla mnie.

Trochę dziwi mnie upór, żeby skupić się na Korzyścienku, które w pierwotnych zamierzeniach dotyczących ekspansji miasta na zewnątrz, nawet nie było brane pod uwagę. Być może wcale nie chodzi o jakieś mityczne Eldorado, a o jakiś deal na fotowoltaice, o której podczas sesji była mowa. Jeżeli tak, to nie mam nic przeciwko, bo w ostatnich latach branża odnotowała dynamiczny rozwój. Ale trzeba o tym mówić otwartym tekstem, a nie w sposób przypadkowy lub, co gorsza, wymuszony. Teren jest trudny do zainwestowania, ze względu na warunki gruntowe i fatalną dostępność transportową, co wynika jednoznacznie z analizy przygotowanej przez ekspertów. Ale dla fotowoltaiki nie ma to większego znaczenia. Nie trzeba poszerzać dróg dojazdowych, nie trzeba udawać, że powstanie wiele miejsc pracy. Trzeba dyskutować.

Co jest ważne dla mieszkańców sąsiednich osiedli? Rzecz święta, czyli kameralny i spokojny charakter otoczenia, cisza i spokój. W sezonie i tak wystarczająco uciążliwe jest oddziaływanie ul. Grzybowskiej. Dlatego powinni oni wiedzieć, czy planowane przedsięwzięcia mogą negatywnie oddziaływać na ich życie. Mam głębokie przekonanie, że nie wszystkie elementy opracowań eksperckich zostały im do końca zaprezentowane, szczególnie te, z których wynikać mogą zagrożenia, z nadmiernym ruchem samochodów ciężarowych na czele.

Prawda - mamy gospodarkę jednoimienną. Fajnie byłoby „zorganizować” jakieś tereny, na których można byłoby zorganizować tzw. „trzecią nogę” kołobrzeskiej gospodarki. Sęk w tym, że należy dobrze przemyśleć, co i po co chcemy przejmować. Albo wrócić do pierwotnych opracowań eksperckich i realizować ich zalecenia. Krok po kroku. Bo w tym przypadku mieliśmy do czynienia z dorobioną ekspertyzą, do podjętej w zaciszu gabinetu decyzji. A to jest duży błąd. W samorządzie takie przypadki wywołują niepokój.

Jacek Woźniak