Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Czy Kołobrzeg rozmawia z perspektywy siły?

Motto: "Nie bój się zmian, które zachodzą wokół ciebie; bój się jedynie stać w miejscu"
Mahatma Gandhi

Jak bumerang powróciła uchwała w sprawie poszerzenia granic administracyjnych miasta Kołobrzeg. Sprawa zdawałaby się oczywista i potrzebna z punktu widzenia interesów naszego miasta, wzbudziła jednak niekłamane emocje. Argumenty „za” i „przeciw” padały bardzo różne. O dziwo można powiedzieć, że generalnie obie strony miały rację. Nie zgodzę się tylko z argumentem, że Kołobrzeg rozmawia z kolegami z gminy z pozycji siły. Ale po kolei.

Pięć lat temu praktycznie każdy z komitetów wyborczych miał obietnicę poszerzenia granic Kołobrzegu. Nikt nie kwestionował zasadności tego planu, każdy zdawał sobie sprawę, że Kołobrzeg się, mówiąc obrazowo, dusi. Często opozycja zadawała pytanie lub pytania w formie: „Co pani prezydent zrobiła w sprawie poszerzenia granic miasta Kołobrzeg?” Takie pytania zadawali też lokalni dziennikarze. Tymczasem, po okresie nieszczęsnej pandemii wypracowany został najmniej kosztowny sposób pozyskania części terenu gminy. Chodzi o samo Korzyścienko. Teren, na którym mieszka jedna rodzina (5 osób), plus jeden właściciel działki. Reszta terenu jest własnością naszych spółek miejskich: Miejskiej Energetyki Cieplnej, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiego Zakładu Zieleni Dróg i Ochrony Środowiska. Uchwała w tej sprawie została podjęta na początku roku 2023. Wydawało się, że dalej potoczy się już swoją normalną procedurą. Niestety wojewoda zablokował ten projekt. Ten sam wojewoda, który przy identycznej uchwale w Koszalinie, gdzie rządzi prezydent z koalicją z PiS-em, pisał tak: „Rozwój Koszalina jest ważny dla rozwoju całego Pomorza Środkowego. Dlatego rozszerzenie granic administracyjnych Koszalina jest uzasadnione”. Przypomnę czytelnikom, że od pierwszego stycznia 2023 roku Koszalin powiększył się o Kretomino oraz część Starych Bielic. Zyskał tym samym 2 tysiące nowych mieszkańców, a sam obszar powiększył się o 750 ha. W naszej, kołobrzeskiej sytuacji, Wwojewoda zmienił zdanie o 180 stopni. W piśmie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego czytamy m.in.: „Mając powyższe na uwadze, wniosek Gminy Miasto Kołobrzeg ocenić należy jako niezasadny. Zasadniczym skutkiem zmiany granic omawianych jednostek będzie zabezpieczenie interesów ekonomicznych Gminy Miasto Kołobrzeg, z jednoczesnym uszczupleniem ekonomicznym – Gminy Kołobrzeg. Aktualny przebieg granic nie ogranicza możliwości wykonywania dotychczasowych zadań przez Gminę Miasto Kołobrzeg na nieruchomościach położonych na przedmiotowym obszarze” - czytamy.

Zapoznałem się z argumentami pana wojewody. Nie chcę być złośliwy, ale trochę trąci mi to schizofrenią polityczną. Moim zdaniem, w Koszalinie, gdzie są „nasi”, to się odpowiednio - pozytywnie zaopiniowało. W Kołobrzegu natomiast, rządzi ktoś inny, być może dlatego opinie wojewody są inne – przeciwne.

Przeciwnicy powiększenia granicy administracyjnego miasta Kołobrzegu twierdzą, że rozmawiamy z przedstawicielami pobliskiej sąsiedniej gminy z perspektywy siły. Nic bardziej mylnego. Przecież władze gminy też stoją na straży swoich dochodów do swojego budżetu. Zatem nie będą łaskawie przyglądać się, i to mnie akurat nie dziwi, na zmniejszanie dochodów do swojego budżetu. Stąd ewentualne negocjacje z naszymi gminnymi partnerami byłyby bardzo ciężkie. Jeżeli w ogóle możliwe. Nasze spółki miejskie płacą około 500 tysięcy złotych rocznie podatku od nieruchomości. Z chwilą, kiedy nastąpiłoby połączenie dwóch terenów, to Kołobrzeg zyskałby owe 500 tysięcy do swojego budżetu. Sytuacja związana z pandemią pokazała, że liczy się naprawdę każda złotówka.

15 października z woli wyborców zmieniło się wiele. Wszystko wskazuje na to, że w połowie grudnia zostanie wybrany nowy rząd z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Skoro zmieni się rząd, to na pewno zmienią się organy administracji rządowej w terenie, czyli właśnie wojewodowie. Nowy wojewoda może mieć już inną optykę na nasze lokalne sprawy związane z rozszerzeniem granic administracyjnych miasta Kołobrzeg. Osobiście też wolałbym jednorazowo połączyć się za jednym razem z całą gminą. Niestety, sprawy finansowe każą postępować powoli, małymi krokami. Dlatego też na ostatniej sesji rady miasta uchwała o połączeniu dwóch miejscowości wróciła. Po prostu jesteśmy zdeterminowani. Oczywiście, poszczególni radni różnią się, co do sposobu rozszerzenia granic administracyjnych miasta. Każdy ma do tego prawo. Mówi się, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. Generalnie patrząc na interes naszego Miasta, choćby poprzez zwiększenie dochodów do budżetu miasta o około 500 tysięcy złotych rocznie, warto iść w tą stronę. My też przysięgaliśmy: „Mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”...

Dariusz Zawadzki


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama