Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Mądrości Woźniaka: Nie lubię, gdy ktoś robi ze mnie wariata...

Wczoraj, rada miasta na wniosek prezydenta ponownie uruchomiła procedurę mającą na celu przyłączenie do Kołobrzegu części sołectwa Korzystno, a dokładnie całe Korzyścienko, czyli teren, na którym zlokalizowana jest oczyszczalnia ścieków i kompostownia, zwana już od jakiegoś czasu RIPOK-iem. Nie poparłem tej uchwały nie dlatego, że jestem przeciwko poszerzaniu granic miasta, bo tu akurat jestem za, a w szczególności za połączeniem naszych samorządów. Głosowałem przeciwko, bo nie lubię, gdy ktoś próbuje ze mnie zrobić wariata i wciska mi, że na terenach wokół oczyszczalni może powstać „centrum” inwestycyjne z prawdziwego zdarzenia, jako zaplecze portu morskiego. Oczywiście, port to nie tylko nabrzeża, akwatorium i place składowe. Port to system. Jego elementem jest zaplecze. Bliskie i dalekie. To z zaplecza, poprzez port, ładunki wydostają się na zewnątrz, lub poprzez port trafiają na zaplecze. Można usługi na rzecz ładunków realizować poza granicami portu, to nic nowego. Ale obszar taki musi mieć spełnione określone warunki. Podstawowym jest dostępność komunikacyjna i to najlepiej taka, która nie będzie uciążliwa dla bezpośredniego sąsiedztwa.

Korzyścienko leży przy granicy Dzielnicy Radzikowo. Obszar Korzyścienka komunikacyjnie obsługiwany jest z drogi powiatowej (ul. Grzybowska). Jest też dojazd od strony Korzystna, ale umówmy się, to raczej droga polna, która nigdy nie będzie arterią. A więc dostępność drogami raczej licha. Gdyby nawet założyć, że powstanie tam cokolwiek, co mogłoby wykorzystywać nasz port do eksportu ładunków lub sprowadzałoby jakieś ładunki poprzez port, to ich transportowanie musiałoby się odbywać samochodami ciężarowymi lub ciągnikami siodłowymi. Nie sądzę, żeby znieśli to mieszkańcy Radzikowa. Nieuciążliwy jest na pewno transport taczkami, ewentualnie rikszą. Życzę powodzenia.

Podczas sesji, pani prezydent mówiła, że jest linia kolejowa, a docelowo mógłby tam powstać przystanek. Nie sądzę. Kilkaset metrów w stronę Radzikowa jeden powstaje, a kilkaset metrów dalej jest stacja „Korzystno Główne Osobowe”. Jedyną możliwością wykorzystania kolei do obsługi terenów inwestycyjnych w Korzyścienku byłaby… budowa bocznicy kolejowej. W zasadzie w szuwarach, bo teren przy torach to bagnisko. Technicznie jest to możliwe, ale baaardzo kosztowne. PKP takich kosztów na siebie nie weźmie. Do tego elementy suprastruktury logistycznej. I ten koszt musiałoby ponieść miasto do spółki z portem. Powiedzmy szczerze, port ma na co wydawać pieniądze. Inwestowanie w szuwary 100 mln zł nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Nie mówiąc, że coś do powiedzenia miałyby instytucje związane z ochroną środowiska.

Nie należy spodziewać się, że na rydwanie przyjedzie do nas inwestor, który wpakuje w ten teren miliony, żeby go uzbroić, ogarnąć szuwary, zlikwidować laguny osadowe, które jeszcze tam są, o czym niektórzy zdążyli już zapomnieć, wytnie setki drzew i wybuduje duże centrum logistyczno – dystrybucyjne. W okolicy Kołobrzegu, wzdłuż drogi S6 terenów bardziej przyjaznych znajdzie bez problemu, ze znacznie lepszym dojazdem do portu. Więc o co chodzi? Zachodzę w głowę, nie tylko zresztą ja.

Korzyścienko to wrażliwy teren. Ustawy odorowej jeszcze nie ma i pewnie długo nie będzie. Więc uciążliwość zapachowa jeszcze przez lata tam się utrzyma. Postulowałbym raczej, żeby wokół oczyszczalni i kompostowni stworzyć strefę buforową, obsadzoną szybko rosnącymi drzewami. Część terenu wykorzystać na rzecz infrastruktury rekreacyjnej i sportowej (bliżej osiedla), a nawet parking. A w sprawie poszerzenia granic miasta należy zacząć rozmawiać z sąsiednim samorządem. Ale nie z pozycji siły. Bo nas bez nich też by nie było.

Jacek Woźniak

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama