20 lutego 2024    |    Imieniny: Leon, Ludmiła, Eustachy
20 lutego 2024
    Imieniny: Leon, Ludmiła, Eustachy

Procesy polityczne w latach 80-tych na Pomorzu Środkowym

Z ławy obrońcy i kibica (111)

Serdecznie zapraszam na mój wykład dotyczący procesów politycznych, który odbędzie się w dniu 7 grudnia 2023 r. o godzinie 17.00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Polonii 1 w Koszalinie. Wykład ten jest organizowany przez IPN Oddział w Szczecinie w ramach cyklu „Przystanek Historia”.

W czasie tego wykładu zamierzam przedstawić wynik moich kilkunastoletnich badań archiwów różnych sądów z naszego regionu, jak również dokumentów przechowywanych przez oddziały IPN-u na terenie całej Polski oraz w archiwach wojskowych. Dotychczas nikt nie prowadził podobnych badań procesów politycznych lat 80-tych XX wieku. Przede wszystkim w czasie wykładu będę się zastanawiał, czym w ogóle jest proces polityczny i jak się on ma do przestępstwa politycznego. Zbliża się niechlubna rocznica stanu wojennego i wprowadzonych dekretów z totalitarnymi przepisami, pozbawiającymi ludzi resztek wolności. Przede wszystkim jednak zajmę się wykonywaniem tych dekretów przez sądy powszechne i wojskowe oraz prokuratury powszechne i wojskowe. Poczyniłem w tym zakresie, jak się mi wydaje, ciekawe spostrzeżenia, które nie zawsze odpowiadają powszechnej znajomości tamtego okresu. Procesy polityczne to nie tylko historia, ale to również nasza codzienność polityczna, która ma odbicie w bieżących sporach.

Nie ma sensu szczegółowego opisywania o czym będzie wykład. Będę się starał nie zanudzać i jeszcze raz zapraszam do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, którą kiedyś nazywano wojewódzką.

Adwokat Edward Stępień