Light Snow

2°C

Kołobrzeg

4 grudnia 2023    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2023    
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Budżet na 2024 rok robi wrażenie

Motto: „Zawsze mierz wysoko, bo nawet jeśli chybisz  przynajmniej będziesz wśród gwiazd”.
Cecelia Ahern

W minionym tygodniu do Biura Rady Miasta Kołobrzeg wpłynął prezydencki projekt budżetu na rok 2024. Projekt ten zawiera wiele wniosków i propozycji radnych. Najważniejsze, że konsultowany był on z różnymi środowiskami społecznymi. Dla mnie najważniejsze, że wraz z przywróceniem do życia zarządów dzielnic w bieżącym roku do wspomnianego projektu budżetu szeroko uwzględniono wnioski i postulaty mieszkańców. Vox populi, vox dei! Sam fakt zakończenia prac nad tym dokumentem i złożenie go na ręce radnych był już szeroko komentowany publicznie. Jednakże czuję się osobiście zobowiązany do przedstawienia czytelnikom portalu Miastokolobrzeg.pl ogólnych założeń i kwoty w telegraficznym skrócie.

W projekcie budżetu przewiduje się dochody w wysokości 438 milionów złotych. Na te dochody składają się dochody własne, podatki, opłaty lokalne. W naszych dochodach mamy udział w PIT i CIT. Dostajemy też subwencje ogólne, a także – i to trzeba uczciwie przyznać – dotacje z budżetu państwa. Inaczej ma się z wydatkami budżetowymi, bo przewiduje się kwotę w wysokości 516 milionów złotych. Z kolei deficyt planuje się w wysokości 78 milionów złotych.

Jeśli na najbliższej sesji radni przegłosują i uchwalą projekt budżetu, otworzy to drogę do nowych inwestycji, ale też pozwoli kontynuować rozpoczęte. Mam na myśli głównie budowę parkingu wielopoziomowego przy ul. Budowlanej (przy okazji będzie wykonana przebudowa sygnalizacji świetlnej przy ul. Kamiennej), czy dokończenie rozbudowy Żłobka „Krasnal”. Na same inwestycje przeznaczono 187 milionów złotych, więc na przyszły rok „załapały” się między innymi takie projekty, jak remont i przebudowa mostu na Kanale Drzewnym czy nowy most także na Kanale Drzewnym, ale w okolicach działek rekreacyjnych. Zostanie przeprowadzona termomodernizacja kołobrzeskich szkół, przedszkoli i budynków użyteczności publicznej (środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska). Będzie nowy plac zabaw przy ul. Obrońców Westerplatte, czy też remont alejek na cmentarzu wraz z budową nowych kolumbariów. Będzie przebudowany plac zabaw przy ul. Unii Lubelskiej i wiele innych potrzebnych inwestycji, których już nie wymienię.

Podczas spotkań mieszkańców z radnymi i prezydent Anną Mieczkowską, wiele osób zwracało uwagę na stan dróg i konieczność ich remontu lub nowych inwestycji drogowych. Zostało to uwzględnione w projekcie budżetu, choć trzeba uczciwie przyznać, że chociaż nie udało się wszystkich, to przeznaczono ogromne środki finansowe na ten cel. Pandemii Covid-19 oficjalnie nie ma, więc odetchnęliśmy z ulgą i można zwiększyć inwestycje. Na same tylko drogi planuje się wydać 30 milionów złotych. Będzie realizowana w przyszłym roku przebudowa ul. Bogusława X i ul. Jerzego. Będzie po wieloletnich prośbach mieszkańców przeprowadzona rozbudowa i przebudowa ul. Wielkopolskiej (okolice ul. Mazowieckiej). Będzie przebudowa krótkiego odcinka na Osiedlu Europejskim, czyli odcinek pomiędzy ul. Helsińską a ul. Wiedeńską. O przebudowie ul. Wczasowej, ul. Bursztynowej i wiele innych już nie będę wspominał.

Na rok 2024 zaplanowano też zlecenie dokumentów projektowych (tylko dokumentacja) na długo oczekiwaną inwestycję, jaką jest budowa nowego schroniska dla zwierząt. Na wszystkie proponowane projekty przewidziano 4,4 mln złotych. Zatem będzie zlecony projekt na budowę nowej bazy Komunikacji Miejskiej. Oczywiście, nie może zabraknąć projektu na przebudowę i zagospodarowania brzegów rzeki Parsęty, czy na przebudowę lodowiska miejskiego. Przewidziano też dokumentację na budowę parkingu park&ride przy ul. 6 Dywizji Piechoty, czy choćby dokumentację dotyczącą przebudowy zejścia na plażę przy ul. Plażowej. Planowana będzie też rewitalizacja Parku im. A. Szarmacha oraz Parku J. Frankowskiego.

Na koniec, nie mogę nie wspomnieć o polityce prozdrowotnej w naszym budżecie miejskim na przyszły rok. Tym bardziej, że w niektórych tematach byliśmy prekursorami. Na ten cel przeznaczona jest kwota w wysokości 953 tysięcy złotych, i tutaj wymienię niektóre z nich: Realizacja Programu Polityki Zdrowotnej – leczenie metodami wspomaganego rozrodu i zabezpieczenie płodności IN VITRO, Realizacja Programu Zdrowszy Kołobrzeg – rehabilitacja dla Seniorów, Realizacja Programu Polityki zdrowotnej „Profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci klas III szkół podstawowych na lata 2022 – 2024”, Zdrowszy Kołobrzeg – Profilaktyka nowotworów piersi dla kobiet 20–49 oraz 70+.

Podsumowując, zaplanowany budżet Miasta Kołobrzeg na rok 2024 uważam za niesłychanie ambitny. I chociaż doskonale zdaję sobie sprawę, że nie ma tak, żeby w 100 procentach każdy był zadowolony, to trzeba przyznać, że te gigantyczne kwoty robią wrażenie. Dalej już tylko w rękach radnych w dniu 29 listopada.

Dariusz Zawadzki

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama