26 lutego 2024    |    Imieniny: Bogumił, Aleksandra, Mirosława
26 lutego 2024
    Imieniny: Bogumił, Aleksandra, Mirosława

Okiem Zawadzkiego: Kampania, wybory i po wyborach...

Motto: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie. Zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego  kraju."
John F. Kennedy

Minione wybory, jak to młodzież mówi, rozwaliły system i to przy totalnej propagandzie sukcesu stosowanej przez media rządowe. Praktycznie przy nieograniczonym dostępie do pieniędzy ze spółek skarbu państwa, różnych instytucji, fundacji, itp., przy upartyjnionej prokuraturze, służbach, stosowaniu pegasusa i różnego rodzaju metod inwigilacji, nie udało się. Polacy odsunęli PiS od władzy. Jak wiemy sama frekwencja była rekordowa. Wyższa nawet od tej, która zmieniła ustrój w roku 1989. Wtedy frekwencja wynosiła około 61 procent. Obecnie – ponad 70 procent. Na dzień pisania felietonu nie ma jeszcze wszystkich oficjalnych wyników wyborczych, ale pierwsze, różne sondaże pokazują następująco:
- Prawo i Sprawiedliwość  - 36,1 procent poparcia (co daje 196  mandatów),
- Koalicja Obywatelska – 31 procent poparcia (co daje około 158 mandatów),
- Trzecia Droga – 14 procent poparcia (co daje 61 mandatów),
- NowaLewica - 8,6 procent poparcia (co daje 30 mandatów)
- Konfederacja 6,8 procent (co daje 15 mandatów).
Łącznie daje to dla opozycji mniej lub więcej około 249 mandatów.  Tyle o wyborach ogólnopolskich.

W samym Kołobrzegu wyglądało t bardzo podobnie, albo nawet lepiej. Wszystkie, dosłownie wszystkie obwodowe lokale wyborcze pękały w szwach. Bardzo dużo turystów i kuracjuszy stało w długich kolejkach z upoważnieniami do głosowania, aby dopisać się do list wyborczych, aby móc oddać głos na swoich kandydatów. Polacy zagłosowali nogami idąc na wybory, a następnie decydowali przy urnie wyborczej. Oprócz obywatelskiego obowiązku głosowania, mieliśmy coś co określam jako totalna farsa i kpina z instytucji referendalnej. Do głosowania na kandydatów do parlamentu „doczepiono” pseudo referendum. Nie będę tutaj rozpisywał się o jego szczegółach. Wszyscy wiemy jakie pytania były na kartach zawarte (w tym temacie powstało wiele ciekawych memów). Doszło przy okazji do pewnego paradoksu. Wiele komisji spędziło praktycznie 24 godziny nie tyle na liczeniu głosów oddanych na kandydatów, ale na liczeniu każdego pytania z osobna na kartach referendalnych. Cieszy to, że w miażdżącej większości kołobrzeżan odmawiało pobierania kart referendalnych. Nawiasem mówiąc, czy mamy tu do czynieniem z tajnością głosowania, kiedy widzimy, że wyborca odmawia pobierania karty referendalnej, to jaki jest prawdopodobieństwo, że zagłosuje na opcję rządzącą? Praktycznie marne! Ale mniejsza o to. Mam nadzieję, że ten system minął i już nigdy nie wróci.

Tymczasem w poniedziałek praktycznie do większości obwodowych komisji wyborczych rozdzwoniły się telefony, że Okręgowa Komisja Wyborcza w Koszalinie zakwestionowała wiele zapisów w protokołach z głosowania. Ludzie od godzin popołudniowych aż do wieczornych przesiadywali w Urzędzie Miasta korygując zapisy w protokołach. Koszalinowi nie podobały się niektóre zapisy lub sformułowania. W niektórych wypadkach chodziło o zmianę jednego słowa na inne słowo. Dosłownie. Ktoś „wielki” z Koszalina musiał chyba pokazać, kto tu rządzi, a to, że kilkadziesiąt kołobrzeżan, członków komisji wyborczych, padając ze zmęczenia, często śpiąc przy stole w urzędzie miasta musiało korygować swoje zapisy,  drukować na nowo protokoły z liczenia kart do głosowania, po to aby na nowo je podpisywać? Zdarzało się, że i nowe protokoły były ponownie korygowane i ponownie podpisywane. Jednym słowem totalny cyrk! Duży szacunek za cierpliwość urzędników zwłaszcza informatyków z Urzędu Miasta. Tomek Kolasa i Rober Puc jesteście naprawdę wielcy! Te osoby przez 36 godzin przeżyły prawdziwy horror.

Ale do powyborczej rzeczy! Jak to się przekłada na wyniki wyborów w Kołobrzegu? Mimo, że jeszcze nie ma oficjalnych wyników, wiemy, kto ma mandat. W naszym okręgu KO będzie miała 4 mandaty poselskie. Prawo i Sprawiedliwość trzy, Trzecia Droga jeden. Wygranych nie oceniam, nie komentuję, ale wszystkim gratuluję i życzę dobrej i owocnej pracy dla regionu i dla naszego umęczonego kraju.

Dariusz Zawadzki