Light rain

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Mądrości Woźniaka: "Operacja biznesowa"

Z uwagą godną lepszej sprawy, przeczytałem ostatnie doniesienia niektórych ogólnopolskich mediów na temat naszego miasta, a dokładnie jego rzekomych problemów z turystyką. Bo normalnie zignorowałbym te artykuły, gdyby nie to, że przekaz zelektryzował mieszkańców miasta.

Jeden dotyczył naszych zachodnich sąsiadów, którzy rzekomo obrazili się na Kołobrzeg, bo drożyzna i PiS. Napisała go, wychwalająca pod niebiosa kołobrzeską, sfeminizowaną władzę, „Gazeta Wyborcza”. Artykuł "Wyborczej" rozjechał walcem Robert Dziemba, w artykule pt. "Mniej Niemców - to fakt. Wina polityki, jak pisze "Wyborcza"? (przeczytaj). Na pewno jest ich (Niemców) trochę mniej na pobytach rejestrowanych, ale co z pozostałymi? Tu danych już brak. A apartamenty trzeszczą w szwach. Mamy przyjaciół w Niemczech, przeciętny Niemiec nie ma zielonego pojęcia o świecie polityki w Polsce. Coś tam widzą w TV, coś przeczytają w internecie, ale generalnie mają to gdzieś. Drożyzna? U nich jest podobnie. Bardziej oszczędzają, ale my też. Artykuł GW to gniot.

Kolejna seria artykułów dotyczyła kołobrzeskiej drożyzny, która jest, szczególnie w drobnej gastronomii. Kołobrzeg dostał solidnie lanie od Radia ZET, "Wyborczej" (tej od peanów na temat władzy), „Onetu” i jakichś pomniejszych portali internetowych. Na początku pomyślałem sobie, że ta zmasowana akcja nie mogła być przypadkiem. Dzwonię do znajomej, która siedzi w branży. Stawiam tezę, że wygląda to na próbę wymuszenia zleceń promocyjnych, bo te media głównie z tego żyją. Znajoma twierdzi, że to możliwe, ale miasto nie powinno ulegać. Wskazuje też na inny element - lenistwo pismaków, którzy robią kalkę pierwotnego artykułu (bo ktoś przecież napisał pierwszy), bez dbałości o źródło oraz fakt, że jesteśmy turystycznym gigantem, a "mistrza" można bić bez opamiętania.

A że lubię drążyć, to dzwonię do kumpla, speca od turystyki. On rzucił inne światło na całą sytuację. Wskazuje na biznesowe powiązania mediów, szczególnie portali, z branżą turystyczną, głównie z zagranicznymi biurami podróży i przewoźnikami. Manipulacja, to w tej branży najlepsze narzędzie marketingowe. Mówi do mnie: nie dziw się, to dobrze przygotowana "operacja biznesowa". Zorientowana na krótkotrwały skutek, ale na tym to właśnie polega, bo nie jest ważne, czy chodzi o Kołobrzeg, czy Sopot. Chodzi o czas. A przełom czerwca i lipca to najlepszy moment, bo wtedy często rozstrzygają się dylematy "last minute". Zamiast wybierać "drożyznę" w Kołobrzegu, czy innym, polskim mieście, wybierz wypad zagraniczny. Kierunek preferowany przez określone lobby. Tak na oko, ma to sens.

A propos drożyzny. Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej FED zauważyli, że 50% inflacji to skutek windowanych marż - "chciwość napędza inflację" - twierdzi Albert Edwards, ekspert MFW. Gdyby nie to, to inflacja w strefie euro wynosiłaby dziś 5%, a nie jak obecnie 10,6%. Zjawisko dotknęło również naszego kraju, szczególnie w turystyce i gastronomii. Warto o tym pomyśleć, gdy w pasie nadmorskim serwuje się cappuccino po 20 zł. W Rzymie, przy Colloseum kawa kosztuje 1,50 euro. Czyli na nasze jakieś 6,75 zł.

Jacek Woźniak