Light rain

8°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Od spraw socjalnych po dzierżawę kortów

Motto: "Miasto to nie tylko miejsce, w którym żyjemy, ale również społeczność, którą tworzymy. Odpowiedzialność za dobro wspólne i dbanie o potrzeby wszystkich mieszkańców powinny być fundamentem każdego właściwego zarządzania miastem”.
Desmond Tutu

W tym tygodniu są co najmniej dwa ważne wydarzenia. Koniec roku szkolnego i długo wyczekiwane wakacje oraz może mniej wyczekiwana sesja Rady Miasta Kołobrzeg, która odbędzie się w środę. Spośród wielu ważnych projektów uchwał, omówię dziś te, które osobiście uważam za ważne dla mieszkańców.

Jednym z ważniejszych projektów uchwał, według mnie, jest uchwała w sprawie przyjęcia programu osłonowego w zakresie usługi teleopieki w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów 2023”. Celem tego programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, poprzez zwiększenie dostępu do tzw. opieki na odległość. Krótko mówiąc, chodzi o udostępnienie seniorom tzw. opaski bezpieczeństwa wyposażonej w takie funkcje jak:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcję umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Wspomniana opaska bezpieczeństwa połączona jest z usługą operatora pomocy (tzw. telecentrum). W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie przycisku bezpieczeństwa, powoduje automatyczne połączenie z dyspozytorem, a ten następnie podejmuje decyzje o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. Powyższy program realizuje Centrum Usług Wspólnych i jest skierowany do kołobrzeżan w wieku 65 i więcej lat. Jest dla osób, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia. Co ważne, udzielenie opisywanego wsparcia jest niezależne od dochodów seniora, nie wymaga również biurokratycznych decyzji administracyjnych. Świadczenie jest nieodpłatne.

Jak pokazują statystyki, kołobrzeżanie w wieku 65 i więcej lat stanowią znaczącą liczebnie grupę mieszkańców miasta, bo już 29 % populacji. Wiele wskazuje na to, że ten procent będzie się zwiększał. Wielu z nas ma w swoim otoczeniu, wśród swoich najbliższych, wśród sąsiadów lub w rodzinie osoby starsze, niejednokrotnie samotne lub pozostające w domu przez wiele godzin bez wsparcia. Mam tatę, który mieszka sam i mimo wsparcia, jakie otrzymuje, czasami zamartwiam się, gdy nie odbiera telefonu. Wiem, jak ten program będzie ważny tak dla seniorów, jak i dla ich najbliższych.

Z myślą właśnie o osobach, które na co dzień opiekują się swoimi bliskimi, powstał kolejny program, który mam nadzieję spotka się z aprobatą rady. Następny prospołeczny projekt uchwały, dotyczy programu osłonowego, w zakresie usług opieki wytchnieniowej w ramach programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2023”. Celem programu jest wsparciem członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Tutaj jednak, w procesie przyznawania usługi tejże opieki, bierze się pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową beneficjentów. Z przeprowadzanych analiz sytuacji osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną, wynika, że towarzyszy jej ogromne obciążenie emocjonalne i fizyczne, co skutkuje pogorszeniem się stanu zdrowia opiekunów, a nawet zaburzeniem relacji rodzinnych. Dlatego też, dzięki temu programowi, opiekunowie będą mieli możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w opiece nad osobami zależnymi. Będzie to możliwość skorzystania z dziesięciodniowej (maksymalny wymiar pomocy w ciągu roku) fachowej opieki świadczonej osobie niepełnosprawnej, co ma na celu odciążyć opiekunów i pozwolić im na regenerację zdrowia fizycznego i psychicznego. Program będzie realizowany przez Centrum Usług Wspólnych. Zachęcam opiekunów osób z niepełnosprawnościami do skorzystania z opieki wytchnieniowej. Wykonujecie na co dzień niezwykle ważną i trudną pracę. Często zapominając o własnych potrzebach i zdrowiu, rezygnując z planów i marzeń. Będąc opiekunem dziecka czy dorosłej osoby niepełnosprawnej, trzeba podporządkować swoje życie opiece nad nią, co najczęściej oznacza wielkie obciążenie fizyczne i psychiczne. To olbrzymie poświęcenie. Proszę dbajcie też o siebie. Doświadczenie mnie nauczyło, że pomóc innym, można tylko wtedy, gdy sami jesteśmy zdrowi i sprawni. Dlatego zadbajcie o siebie, weźcie urlop i pozwólcie sobie pomóc.

Te dwa programy społeczne w mojej opinii są najważniejsze dla samych kołobrzeżan i bardzo bym sobie życzył, aby takich programów wspomagających, było coraz więcej. Natomiast zdaje sobie sprawę, co rozpala w dyskusjach i komentarzach najbardziej mieszkańców. Sprawy inwestycyjne oraz właściwe wykorzystanie mienia miejskiego. Dlatego na koniec mam dla państwa , przysłowiową wisienkę na torcie.

Na najbliższej sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały w sprawie wydzierżawienia kortów tenisowych, położonych przy ul. Sikorskiego. Wszystkich chyba szokowała dotychczasową kwota dzierżawy. Wykonano więc operat szacunkowy, który  określa wartość rynkową na roczną stawkę czynszu dzierżawnego w wysokości 106 100 zł netto, bez obiektu tymczasowego. Natomiast dla „Tenisówki”, jako obiektu tymczasowego, przyjęta została stawka z zarządzenia prezydenta dla ogródków gastronomicznych. Tak więc, za okres sezonu (tu przyjęto okres 6 miesięcy) i za powierzchnię obiektu (180 m2 ) wartość wyceniono na kwotę 45.000,00zł netto. Proponowana łączna cena wywoławcza wynosi 111 500,00 zł netto ROCZNIE.

Mimo, że dotychczasowy dzierżawca wielokrotnie zwracał się z wnioskiem o przedłużenie umowy dzierżawy bez przetargu, po burzliwej dyskusji, nawet przeprowadzanej przez lokalne media, prezydent miasta przedłożyła projekt uchwały aby wystawić całą nieruchomość do przetargu. Myślę, że dzięki temu, emocje narosłe wokół tego tematu, opadną. Tu zasada jest prosta, każdy zainteresowany podmiot, może podejść do przetargu. Podczas licytacji, wygra ten, który zaoferuje najwyższą cenę. Żeby była jasność, przetarg nie wyklucza dotychczasowego dzierżawcy, który, śmiem twierdzić, przystąpi do niego. Życzę mu, żeby ten przetarg wygrał, a miasto zarobiło do budżetu godziwą kwotę.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama