Light rain

8°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czas mediacji: Mediacje w biznesie (cz. VI)

Kolejną niezwykle ważną sferą mediacji są mediacje gospodarcze. Mediacje sądowe i pozasądowe. Cechą wspólną przy wszystkich dziedzinach mediacji są niewątpliwe jej zalety, czyli :
- strony samodzielnie dyskutują o problemie,
 -strony samodzielnie proponują rozwiązania,
- strony samodzielnie modyfikują propozycje ugodowe,  
- strony samodzielne rozwiązują sytuację konfliktową.
Każdy przedsiębiorca doceni samodzielność i podmiotowość, a przede wszystkim sprawczość, najbardziej zainteresowanych, czyli stron.

Należy podkreślić, że wypracowane porozumienie, nazywane UGODĄ MEDIACYJNĄ, zatwierdzone przez sąd ma taką samą wartość jak Wyrok Sądowy, a po opatrzeniu przez Sąd klauzulą wykonawczą staję się tytułem wykonawczym i jest podstawą do wszczęcia przez komornika postępowania egzekucyjnego.

Cały proces może być dużo szybszy i tańszy niż tradycyjna droga procesu sądowego. Koszty mediacji sądowej / wynagrodzenie mediatora/ w sprawach o prawa majątkowe wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych za całość postępowania mediacyjnego. Koszty mediacji pozasądowej są indywidualnie ustalane z mediatorem. W każdym przypadku koszty są ponoszone przez strony postępowania po połowie.

Postępowanie mediacyjne możemy przeprowadzić w dowolnym miejscu, także on line. W mediacji nie obowiązują nas rejonizacje. Oddając sprawę do sądu obowiązuje nas tzw. właściwość miejscowa. Powództwo o roszczenie majątkowe przeciwko przedsiębiorcy należy wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału. To może generować niedogodności a także wpłynąć na koszty prowadzenia procesu sądowego.

Mediacja co do zasadny jest poufna, co także może służyć podtrzymywaniu dobrych kontaktów gospodarczych w przyszłości. Proces sądowy nigdy nie służy budowaniu dobrej marki firmy, zaś koncyliacyjność  to zawsze element dobrego PR przedsiębiorstwa.

Dodatkowo należy wspomnieć, że prawidłowo wszczęta mediacja pozasądowa zawiesza okres przedawnienia, a chyba nie musimy przekonywać przedsiębiorców jak ważnym jest pilnowanie terminów prowadząc biznes.  Reasumując w dobie kryzysu gospodarczego warto szukać oszczędności i niestandartowych rozwiązań. Proponujemy, wpisz w umowę z partnerem biznesowym klauzulę mediacyjną, to zdecydowanie   wpłynie na płynność finansową Twojej firmy.   

Zawsze jest czas na mediacje!
 
Zespół mediatorek Kołobrzeskiego Centrum Mediacji odpowie na każde Państwa pytanie z zakresu mediacji zadane na łamach miastakolobrzeg.pl.

Teresa Maria Bleczyc, psycholożka, prawniczka, certyfikowana mediatorka
tel. 728895308, teresa.bleczyc@wp.pl

Natasza Eider, prawniczka, certyfikowana mediatorka
tel. 602717391, nataszaeider@wp.pl

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama