29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Mądrości Woźniaka: Dylemat przy ulicy Śliwińskiego

Na najbliższej sesji Rady Miasta Kołobrzeg będziemy procedować projekt uchwały w sprawie zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta dla obszaru, który obejmuje obecną zajezdnię Komunikacji Miejskiej. Autorem projektu uchwały jest pani prezydent. Studium to taki dokument, który nie daje jeszcze żadnych praw dla właściciela nieruchomości, bo nie jest aktem prawa miejscowego, ale to na jego podstawie opracowuje się plan zagospodarowania przestrzennego. W obecnym planie miejscowym nieruchomość ta przeznaczona jest na obsługę komunikacji, ogólnodostępne miejsca parkingowe, parking buforowy, a nawet wielopoziomowy. A skoro tak, to oznacza tylko jedno – prezydent miasta chce tam czegoś innego. Nie mam złudzeń, że przyjęty zostanie kierunek deweloperski.

Baza Komunikacji Miejskiej to atrakcyjna nieruchomość pod prawie każdą działalność, od usługowej i handlowej, aż po deweloperską. Po drugiej stronie ul. Kieleckiej trwają już prace planistyczne, żeby inwestorowi zwiększyć parametry deweloperskie, będzie więcej, gęściej i wyżej. To nieruchomość prywatna, przeznaczona w planie zagospodarowania pod funkcje mieszkaniowo – usługowe. Był tam nawet pomysł, żeby wybudować wysokościowiec, ale nic z tego nie wyszło. Kilka lat temu, podczas dyskusji pokazano nam koncepcję, z której wynikało, że istnieje możliwość rozwinięcia projektowanej zabudowy również na obszar Komunikacji Miejskiej. Wizualnie wyglądało to całkiem przyzwoicie, ale już wtedy byłem do tematu nastawiony z rezerwą. Owszem, wiem, że miasto środki uzyskane ze sprzedaży tej działki, mogłoby wykorzystać na pokrycie kosztów budowy nowej bazy komunikacji przy ul. 6. Dywizji Piechoty, ale czy dlatego musimy kolejną nieruchomość przeznaczać na cele deweloperskie? No właśnie. Przed takim dylematem stanie za jakiś czas Rada Miasta.

A ja widzę to nieco inaczej. Od lat dyskutujemy, że kompleks sportowy przy ul. Śliwińskiego jest – owszem, rozległy – ale zbyt ubogi. Konkretnie brakuje mu dodatkowego boiska trawiastego, krytego lodowiska i kilku drobniejszych elementów. Dziś prawie cała ul. Śliwińskiego ma charakter oświatowo - sportowy. Po jednej stronie liceum i stadion lekkoatletyczny z parkingiem obok, po drugiej – hala sportowa, łuczniczka, tory łucznicze, euroboisko, stadion i coś tam jeszcze. Te autobusy na rogu z ul. Solną, są przysłowiową solą w oku dla ładu przestrzennego. Myślę, że kolejny budynek mieszkaniowy lub apartamentowy, tego ładu nie poprawi. Dlatego podczas prac planistycznych zgłoszę propozycję, żeby terenowi bazy komunikacji, nadać nowy kierunek rozwoju – tereny sportu i rekreacji. Wyszlibyśmy naprzeciw oczekiwaniom środowiska sportowego, zachowany zostałby układ urbanistyczny, a przy okazji moglibyśmy rozwiązać problem nierozwiązywalny od lat – kryte lodowisko. Tym to posunięciem na pewno zwiększylibyśmy atrakcyjność sportową miasta. Mam nadzieję, że otworzyłem obszar do dyskusji. Zobaczymy, co dla rządzących jest naprawdę ważne.

Jacek Woźniak

P.S. Mieszkaniec miasta zwrócił moją uwagę na ogłoszenie MOSiR o przetargu na lokalizacje handlowo – gastronomiczne na kołobrzeskiej plaży. Działalność sezonowa, na 8 lat. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie jeden element: ogłoszenie ukazało się 21.03.2023 r o godz. 00.00. Termin przetargu: 31.03.2023 r. o godz. 9.00. Trochę mało czasu, a temat mega poważny. Już to kiedyś ćwiczyliśmy i radni wskazywali, że tego typu przetargi powinny być ogłaszane z większym wyprzedzeniem, bo wymagają promocji. Potem znów będziemy słyszeli, że rozchodzi się nieprzyjemna woń.