Scattered Clouds

1°C

Kołobrzeg

29 marca 2023    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
29 marca 2023    
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Mądrości Woźniaka: Afera z aktualizacją opłaty za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste rozgrzały nas, radnych podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Użytkowanie wieczyste jest to forma posiadania nieruchomości pomiędzy własnością, a ograniczonym prawem rzeczowym, czyli dzierżawą. Użytkownik wieczysty zobowiązany jest do ponoszenia kosztów podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste (przypomina to czynsz dzierżawny). Opłatę za użytkowanie wieczyste ustala właściciel, w naszym przypadku prezydent miasta, nie częściej niż raz na trzy lata, na podstawie wyceny nieruchomości. Bo wynosi ona 3% wartości nieruchomości rocznie. Dochód miasta z tego tytułu, jest ważny, bo dotyczy aż 398 nieruchomości. Niektóre z nich, w strefie uzdrowiskowej, to naprawdę duża kasa.

Przez kilka kadencji Rada Miasta, która dla prezydenta jest organem kontrolnym, nie kontrolowała, również za pomocą Komisji Rewizyjnej, jak prezydent, z urzędu podchodzi do tego tematu. A to jest ważne. Bo to prezydent decyduje komu i kiedy przeprowadzić aktualizację. Przepis mówi, że nie częściej niż raz na 3 lata, ale wartość nieruchomości, w ciągu ostatnich lat poszybowała znacznie w górę. Siłą rzeczy, dobry gospodarz powinien pilnować terminowej aktualizacji. Twierdzę, że w strefie uzdrowiskowej wartość nieruchomości wzrosła w ciągu ostatnich lat dwukrotnie. Jeżeli mam rację, a chyba mam, bo śledzę wycenę i ceny wywoławcze nieruchomości miejskich wystawionych na sprzedaż przy ul. Morawskiego, to opłata za użytkowanie wieczyste gruntów w tej strefie powinna wzrosnąć właśnie dwukrotnie. Chciałem, żeby Komisja Rewizyjna Rady Miasta sprawdziła, jak prezydenci (nie tylko Anna Mieczkowska) postępowali w tej sprawie. Ale zanim zaproponowałem taki punkt do planu kontroli, to złożyłem oficjalne zapytanie. Dowiedziałem się z niego, że aktualizacje były robione w latach 2013, 2014, 2016 i … 2021. To wzbudziło nie tylko zdziwienie, ale też poważne wątpliwości. Poinformowano mnie, że są dwie nieruchomości, w których aktualizacji nie zrobiono powyżej 10 lat. Ja wiem, że jest ich więcej. Ktoś pod tą odpowiedzią się podpisał, ktoś bierze na siebie odpowiedzialność za ten podpis.

Ku mojemu zdumieniu, na wniosek radnych Klubu „Nowy Kołobrzeg”, na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, głosami członków tego klubu i Klubu „Kołobrzescy Razem”, odrzucono wniosek o tę kontrolę. Przypominam, że radny ma obowiązek kontrolować prezydenta. Do tego mecenas na usługach miasta wyraził negatywne stanowisko do takiej kontroli, argumentując, że rada nie może kontrolować decyzji prezydenta w sprawach indywidualnych. Sęk w tym, że może kontrolować działalność prezydenta w każdym zakresie, oprócz podatkowego i z wyłączeniem spraw mogących naruszyć dobra osobiste podatnika. W tej sprawie i w podobnej, zgłoszonej do planu kontroli przez radnego Łuksza Ziębę, a jakże, z Klubu „Nowy Kołobrzeg” dot. naliczania opłaty planistycznej, prezydent działa z „urzędu”, a nie na wniosek strony. Mecenas albo nie zrozumiał przedmiotu kontroli, albo … Nie będę komentował, bo uchwałę z podobną propozycją dot. opłaty planistycznej zaakceptował.

Dlaczego radni, będący zapleczem pani prezydent wykreślają z planu kontroli większość punktów zaproponowanych przez opozycję? Z nadgorliwości, czy z chęci przypodobania się? Nie wiem, ale biorąc pod uwagę opinię członków zarządu Platformy Obywatelskiej, który z tych radnych na ich liście wyborczej na pewno się nie znajdzie, mogę mniemać, że jest to element wejścia w tył osoby, która może to stanowisko zmienić. Radni ci nie zdają sobie sprawy z tego, że swoją serwilistyczną postawą robią pani prezydent krzywdę. Bo rosną podejrzenia, że coś w tej sprawie jest nie tak. Dowiemy się.

Jacek Woźniak

PS. Wiem, że są nieruchomości, w przypadku których nie zrobiono aktualizacji nawet więcej niż 15 lat. Mam nadzieję, że wiceprezydentka do spraw gospodarczych, której te sprawy podlegają, wyjaśni dlaczego. Nie odpuszczę.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama