Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

17 kwietnia 2024    |    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf
17 kwietnia 2024    
    Imieniny: Klara, Robert, Rudolf

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

reklama

Po raz kolejny mieszkańcy Radzikowa mogli wypowiedzieć się na temat realizowanych w okolicach obecnie istniejącej kompostowni i oczyszczalni ścieków inwestycji realizowanych i planowanych przez spółkę "Portka". Ludzie już od kilku miesięcy protestują, ale nie odnosi to skutku. - Sprzedano nas za 20 tysięcy! - tak mieszkańcy wyrażali swoje niezadowolenie.

Poniedziałkowe spotkanie wszystkich osób zainteresowanych inwestycją spółki "Portka" odbyło się z inicjatywy Gminy Kołobrzeg. Przewodniczył mu zastępca wójta gminy - Krystyna Mikołajczak, a całość była protokołowana.
Przedstawiciele inwestora, a także naukowcy i fachowcy współpracujący z firmą "Portka" argumentowali, że inwestycja jest sprawdzona, bezpieczna dla środowiska i oponowanie przeciwko rozwojowi pożytecznemu dla wszystkich kołobrzeżan jest nieracjonalne. Wskazywano, że inwestycja posiada niezbędne ekspertyzy, dokumentację i pomiary. Problem jednak w tym, że mieszkańców nie tylko to nie przekonało, ale rozzłościło.
- Sprzedano nas za 20 tysięcy! - krzyczał jeden z mieszkańców. - Ani prezydent, ani żaden radny nie powiedział nam co tam zamierzają budować. Działki powydzierżawiali, posprzedawali, pieniędzy nabrali, a teraz przerzucają się - miasto i gmina, kto za co odpowiada. Jedni za drugimi ręce myją! My mamy wczasowiczów, my chcemy oddychać świeżym powietrzem! Czemu gdzie indziej tego nie robicie? Bo nikt wam na to nie pozwoli!
- Nasze dzieci chorują - argumentowały kobiety. - Nad ranem smród jest tak uciążliwy, że jak wy jeszcze pootwieracie te swoje nowe instalacje, to będzie trzeba w maskach gazowych chodzić!
Problem bagatelizował jeden z profesorów, który jest autorem stosowanej przez firmę "Portka" technologii. - Za 2 lata nie będzie można wyrzucać produktu oczyszczania na pola. I co wtedy zrobicie? Będziecie to wywozić na Śląsk? Wyrzucacie śmieci i nie przejmujecie się, co z tym dalej się dzieje. A to jest coraz większy problem. I my chcemy go rozwiązać.
Z tego rodzaju sugestiami nie zgodził się radny Andrzej Mielnik, który stwierdził że to dzięki głosom radnych Platformy Obywatelskiej ta inwestycja jest w ogóle możliwa. Radny Mielnik przypomniał, że smrody z tego terenu będą teraz sąsiadowały ze strefą uzdrowiskową "A zachód".  W odpowiedzi naukowcom zaproponował, aby przekonali turystów, którzy przyjeżdżają na wczasy do Radzikowa, że powinni płacić opłatę klimatyczną 3 złote dziennie, skoro w powietrzu unosi się smród nie do zniesienia.
Ostatecznie, mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko lokalizacji jakichkolwiek instalacji i inwestycji, które zintensyfikują działalność w tym miejscu uciążliwą dla otoczenia.
Na spotkaniu zabrakło radnych Platformy Obywatelskiej, nie licząc 40-minutowej obecności Henryka Placaka. Prezydent Janusz Gromek zajrzał na chwilę a jego zastępca Tomasz Tamborski intensywnie wysyłał sms-y. Nikt z władz miasta nie zabrał głosu ani nie uzasadnił podjętej decyzji, korzystnej dla spółki "Portka".

Atmosferę dzisiejszego spotkania najpełniej oddają 3 relacje video. Zachęcamy do ich obejrzenia.Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama