27 kwietnia 2024    |    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
27 kwietnia 2024
    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Program obchodów 79 rocznicy walk o Kołobrzeg

Program 79 rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem w tym roku przygotowano na 4 dni.

15 marca – piątek
Godz. 11.00
II Międzyszkolna Gra Miejska "Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku”
Miejsce: Rozpoczęcie w Muzeum Oręża Polskiego, ul. Armii Krajowej 13
Godz. 11 30
W Muzeum Oręża Polskiego ul. Gierczak 5 Prelekcja dr Roberta Dziemby Morze Pamięci: jak polscy żołnierze ślubowali Bałtykowi w 1945 roku

16 marca – sobota
Godz. 9.00
Gra Miejska dla mieszkańców i turystów "Bój o Kołobrzeg. Śladami walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku”
Miejsce: Rozpoczęcie w Muzeum Oręża Polskiego, ul. ppor. Emilii Gierczak 5
Organizator: Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza w Szczecinie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Godz. 12.00 – 13.00
Inscenizacja historyczna „Bój o Kołobrzeg”

Godz. 13.00 – 13.30
Inscenizacja historyczna „Zaślubiny z Morzem w Kołobrzegu”.

Godz. 13.30 – 15.30
„Żywe muzeum na plaży”

17 marca – niedziela
Godz. 10.00
Msza św. w intencji uczestników walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r. w Bazylice Mniejszej.

Godz. 16.00
Główna uroczystość patriotyczna przy Pomniku Chwały na Cmentarzu Wojennym.
Organizator: Prezydent Miasta Kołobrzeg

18 marca – poniedziałek
Godz. 11.00
Akt zaślubin z polskim Bałtykiem młodych adeptów z Oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej przy Pomniku Zaślubin oraz przejście pod Pomnik I Kapitana Portu kadm. Stanisława Mieszkowskiego do Portu Pasażerskiego oraz Falochron Wschodni im. kpr. Franciszka Niewidziajły – złożenie kwiatów.
Organizator: Starosta Kołobrzeski oraz Liga Morska i Rzeczna Oddział w Kołobrzegu

Godz. 18.00
„Marsz Pamięci” – przejście z pochodniami ulicami Kołobrzegu do miejsc pamięci
Miejsce: Rozpoczęcie na dziedzińcu Fortu Ujście (latarnia morska). Zakończenie na Cmentarzu Wojennym (złożenie kwiatów i oddanie salwy armatniej).
Organizator: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

W ramach obchodów 79. rocznicy walk o Kołobrzeg, jednego z kluczowych momentów w historii polskiej walki o wolność, zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości miasta na wyjątkowe wydarzenie - "Marsz Pamięci Bohaterów Kołobrzegu". To nie tylko okazja do wspólnego oddania hołdu tym, którzy walczyli za naszą wolność, ale również moment refleksji nad wartością pokoju i niepodległości.

"Marsz Pamięci Bohaterów Kołobrzegu" to symboliczna podróż śladami bohaterów z 1945 roku, która rozpocznie się 18 marca o godzinie 18:00 przy falochronie wschodnim, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Franciszka Niewidziajło. Wraz z rekonstruktorami historycznymi, uczestnicy marszu przejdą kolumną przez miasto, odwiedzając miejsca kluczowe dla pamięci o bohaterach Kołobrzegu.

Trasa marszu obejmuje następujące punkty:
- Pomnik Zaślubin Polski z Morzem o godzinie 18:10,
- Pomnik Sanitariuszki o godzinie 18:20,
- Dworzec kolejowy o godzinie 18:30,
- Plac 18 Marca o godzinie 18:45,
- Obelisk Łopuskiego o godzinie 19:00,
- Białe i Czerwone Koszary o godzinie 19:10 i 19:20,
- Długi Budynek o godzinie 19:30,
- Cmentarz Wojenny, gdzie marsz zakończy się około godziny 20:00 ceremonią zapalenia zniczy i salwą armatnią.

"Marsz Pamięci Bohaterów Kołobrzegu" to nie tylko przypomnienie o heroizmie i poświęceniu, ale również okazja do edukacji historycznej dla młodszych pokoleń. Przez wspólne uczestnictwo, zapalamy światło pamięci, które ma przypominać o ciężkiej cenie wolności i niepodległości. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do udziału w tym poruszającym wydarzeniu, aby razem oddać hołd tym, którzy swoim życiem pisali historię Polski.

Ceremonia Pamięci na Cmentarzu Wojennym
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą oddać hołd bohaterom walk o Kołobrzeg, do udziału w poruszającej Ceremonii Pamięci, która odbędzie się w dniu 18 marca na Cmentarzu Wojennym. Wydarzenie to, zaplanowane na godzinę 20:00, stanowi kulminacyjny moment "Marszu Pamięci Bohaterów Kołobrzegu".
Ceremonia rozpocznie się złożeniem kwiatów przy grobach poległych, jako wyraz najgłębszego szacunku i wdzięczności za ich poświęcenie. Następnie, w atmosferze zadumy i refleksji, wspólnie zapalimy znicze, aby rozświetlić pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Moment ten zostanie dodatkowo podkreślony salwą armatnią, która nie tylko uczci pamięć poległych, ale również przypomni o wadze ich bohaterskich czynów.
To wyjątkowa okazja, by w skupieniu i wspólnocie uczcić tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością oraz przekazać młodszym pokoleniom wartości patriotyczne i historyczne naszego narodu.

Miejsce: Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu, ul. 6 Dywizji Piechoty
Termin: 18 marca, około godz. 20:00