18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

kołobrzeg,kameryCoraz więcej wspólnot instaluje własne systemy monitoringu. Właściciele lokali chronią się tak przed wandalami i złodziejami, coraz bardziej skutecznie.

We współpracy z Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego kontynuujemy cykl artykułów na temat zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi. Będziemy poruszali bieżącą tematykę obecną we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach, a także odpowiadać na wybrane pytania Czytelników, które można wysyłać na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową ( poczta@miastokolobrzeg.pl ).

Kamery we wspólnotach mieszkaniowych są coraz bardziej popularne. I pomimo, że nie jest to tania inwestycja, to jednak wszystko wskazuje na to, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Liczba postępowań prowadzonych przez kołobrzeską policję i ich charakter w zakresie przestępczości na terenie wspólnot wskazuje, że mamy zasadniczo do czynienia z drobnymi kradzieżami, włamaniami oraz nadal powszechnym wandalizmem, a więc przestępstwami pospolitymi, co roku wzrasta, wraz z rozrastaniem się systemów. Ostatnio nawet, zapis z monitoringu był wykorzystywany w poszukiwaniu oszusta.

Czy do instalacji systemu monitoringu potrzebna jest zgoda właścicieli? Ustawa o własności lokali na to nie wskazuje. Nie regulują tego także inne przepisy. Jest to suwerenna decyzja zarządu, która jednak powinna być czy sto zdroworozsądkowo poprzedzona rozmowami z sąsiadami. Wszystko dlatego, że takie pomysły w niektórych środowiskach budzą kontrowersje. Po co ułatwiać ustalanie osób podrzucających śmieci, niszczących drzwi, bądź robiącymi inne, bywa - podejrzane rzeczy? Są tacy, którzy sobie takie pytanie zadają, a oficjalnie, blokują inwestycję brakiem zgody na jej finansowanie. Bo tu właśnie jest zasadnicza przeszkoda. Właściciele muszą wyrazić zgodę na inwestycję w planie gospodarczym na dany rok. Zgoda na nią jest jednoznaczna z akceptacją instalacji systemu.

Czy właściciele mogą sami umieszczać sobie kamerki na klatkach, w piwnicach lub na zewnątrz budynku? Mogą, ale wymaga to zgody zarządu wspólnoty.

Czy możemy każdemu udostępnić materiały zarejestrowane przez system? Oczywiście nie można tego robić. Nie każdy również może mieć dostęp do systemu, ale są wspólnoty, które udostępniają sygnał z kamer w lokalach właścicieli. Jest to kwestia dyskusyjna, ale nie tylko to. Od kilku już lat w ogóle trwa dyskusja nad potrzebą wprowadzenia obostrzeń w korzystaniu z systemu. Zwolennicy ochrony praw obywatelskich twierdzą, że monitoring to nic innego jak szpiegowanie obywateli i powinno ono być maksymalnie ograniczone do niezbędnej strefy kontrolnej. Problem polega na zdefiniowaniu tej strefy. "Brak kompleksowych unormowań dotyczących zasad instalowania i korzystania z systemów monitoringu wizyjnego zarówno przez instytucje państwowe, samorządowe, jak i podmioty prywatne a także coraz powszechniejsze wykorzystywanie kamer w celu poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa jest powodem przedstawienia przez MSW założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym" - można było przeczytać na stronie policji w grudniu 2013 roku. Eksperci z KGP zwracali uwagę na trudności w określeniu granicy prawa do prywatności a kwestią przetwarzania danych osobowych. Z pomocą przychodzi orzecznictwo sądowe. I tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 5 lipca 2012 r. stanowi o prawie właścicieli do stosowania monitoringu, a także o tym, że zgoda właścicieli na instalacje systemu powoduje, że nie zachodzi w takim przypadku naruszenie dóbr osobistych, gdyż właściciele powinni być świadomi takiej kontroli. Pojawiające się tablice informacyjne również uświadamiają wszystkim, którzy zechcą je przeczytać, że są w zasięgu kamer monitoringu.

Niestety, prace nad uregulowaniem systemów monitoringu przeciągają się i na razie zniknęły... z pola widzenia.

Reklama

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oferuje profesjonalne usługi w zakresie zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami. Jesteśmy firmą działającą od ponad 15 lat na rynku kołobrzeskim. Zarządzamy i administrujemy największą powierzchnią zasobów mieszkalnych i lokalowych w Kołobrzegu. Nasz zespół administratorów, inspektorów budowlanych, księgowych, prawników i wykwalifikowany zespół techników, pozwalają nam zapewnić sprawne i funkcjonalne zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców przy racjonalnym poziomie kosztów.

Organizujemy zebrania Wspólnot. Pośredniczymy w zawieraniu umów dotyczących wykonywania usług remontowych, dostaw wody, energii elektrycznej i cieplnej. Współpracujący z nami podwykonawcy zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Zapewniamy także całodobowe dyżury telefoniczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Oferujemy niskie koszty zarządzania nieruchomości - stawki już od 50 groszy za metr kwadratowy. W cenie zarządzania wykonujemy wszystkie czynności administracyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, pełną obsługę księgową, prawną i techniczną. Dla wspólnot liczących powyżej 30 lokali, oferujemy bezpłatne przeglądy budowlane: roczne i pięcioletnie.
Zapraszamy do podjęcia współpracy.

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Artyleryjska 3, 78-100 Kołobrzeg