29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

powiat,zarząd,kołobrzegRadni PiS i część radnych SLD złożyła wniosek o unieważnienie wyboru Zarządu Powiatu. Wojewoda uznał takie żądanie za bezzasadne.

W swoim piśmie do wojewody zachodniopomorskiego, radni zarzucali złamanie przepisów w taki sposób, że nie przewidują one głosowania blokiem nad kandydaturami do zarządu, że takie głosowanie wypaczyło intencję radnych opozycyjnych, bowiem oddali oni "głos pozostający w sprzeczności z wolą glosowania na poszczególnych radnych". Zdaniem radnych opozycyjnych, wątpliwości budzi fakt, że Jerzy Wolski oraz Andrzej Olichwiruk, w dniu głosowania pełniący funkcje zastępców prezydenta gminy Miasto Kołobrzeg, pełnili jednocześnie funkcje radnych i brali udział w głosowaniu (dowiedz się więcej: przeczytaj).

Postępowanie nadzorcze w sprawie przeprowadził wojewoda zachodniopomorski. Ustosunkowując się do podnoszonych zarzutów, organ nadzoru pisze: "Wśród przepisów statutu brak jest jednak postanowień dotyczących techniki głosowania przy wyborze członków Zarządu Powiatu, jak np. zobowiązujących do przeprowadzenia głosowania nad każdym kandydatem oddzielnie, czy do głosowania "en bloc". Skoro zatem technika (metodyka) głosowania nad wyborem członków Zarządu Powiatu pozostaje poza zakresem regulacji ustawowej, zaś Statut Powiatu nie normuje tej sprawy, brak jest podstaw do zakwestionowania legalności wyboru zarządu, a co za tym idzie - z punktu widzenia organu nadzoru - bez znaczenia pozostaje argumentacja zawarta w piśmie z 23 grudnia 2014 r., dotycząca konieczności oddania głosów niezgodnych z Państwa wolą". W pozostałych kwestiach, wojewoda operuje przepisami, które przytaczaliśmy w naszym artykule z początku stycznia (przeczytaj), uznając, że nie można zarzucić przepisów prawa uchwałom związanym z wyborem starosty i Zarządu Powiatu.

powiat,zarząd,kołobrzeg