23 kwietnia 2024    |    Imieniny: Jerzy, Wojciech
23 kwietnia 2024
    Imieniny: Jerzy, Wojciech

informacje kołobrzeg, wspólnota,energia,cenyŚrednio o 2,6% od 1 sierpnia spadnie cena ciepła. We wspólnotach i spółdzielniach nie oznacza to, że, przynajmniej jak na razie, mieszkańcy zapłacą mniej.

We współpracy z Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego kontynuujemy cykl artykułów na temat zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi. Będziemy poruszali bieżącą tematykę obecną we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach, a także odpowiadać na wybrane pytania Czytelników, które można wysyłać na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową ( poczta@miastokolobrzeg.pl ).

We wspólnotach mieszkaniowych najbardziej popularne są dwa systemy rozliczeń ciepła - ten zbliżony do roku obrotowego Miejskiej Energetyki Cieplnej obejmujący miesiące lipiec-czerwiec, albo rok kalendarzowy od stycznia do grudnia. Dyskusja na temat tego, który jest lepszy, jest jak dyskusja o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Pierwszy system obejmuje jeden okres zimowy. Ten drugi, obejmuje rok obrotowy wspólnoty, ale ma w sobie tzw. starą (styczeń-marzec) i nową zimę (grudzień). Tak naprawdę, dla mieszkańców nie ma to większego znaczenia.

A czy odczujemy spadek cen ciepła od 1 sierpnia? Nie od razu. Plan gospodarczy uchwalany jest zgodnie z Ustawą o Własności lokali do końca marca każdego roku. Jego częścią składową są koszty centralnego ogrzewania. Zasadniczo, zaliczka dla lokalu ustalana jest na poziomie zużycia ciepła w roku minionym, ale mogą one obejmować inne zmienne, na przykład jaka była zima. Wspólnota musi się zabezpieczyć na wypadek srogiej zimy i wysokiego zużycia ciepła tak, aby nie zabrakło jej środków finansowych na opłacenie faktur. Duża wspólnota mieszkaniowa za jeden zimowy okres przy bardzo niskich temperaturach, płaci miesięcznie dla MEC od 20 do nawet 30 tysięcy złotych. To bardzo duża kwota i trzeba ją ewentualnie uwzględnić. Warto pamiętać, że nadpłata w danym roku, mieszkańcom jest zwracana bądź zaliczana na poczet czynszu.

Powyższe oznacza, że spadek cen odczujemy najwcześniej w marcu-kwietniu 2015 roku, gdy wejdą w życie nowe plany gospodarcze, a także w okolicy połowy 2015 roku w tych wspólnotach, które dokonują rozliczenia o podzielniki ciepła.

Reklama

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oferuje profesjonalne usługi w zakresie zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami. Jesteśmy firmą działającą od ponad 15 lat na rynku kołobrzeskim. Zarządzamy i administrujemy największą powierzchnią zasobów mieszkalnych i lokalowych w Kołobrzegu. Nasz zespół administratorów, inspektorów budowlanych, księgowych, prawników i wykwalifikowany zespół techników, pozwalają nam zapewnić sprawne i funkcjonalne zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców przy racjonalnym poziomie kosztów.

Organizujemy zebrania Wspólnot. Pośredniczymy w zawieraniu umów dotyczących wykonywania usług remontowych, dostaw wody, energii elektrycznej i cieplnej. Współpracujący z nami podwykonawcy zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Zapewniamy także całodobowe dyżury telefoniczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Oferujemy niskie koszty zarządzania nieruchomości - stawki już od 50 groszy za metr kwadratowy. W cenie zarządzania wykonujemy wszystkie czynności administracyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, pełną obsługę księgową, prawną i techniczną. Dla wspólnot liczących powyżej 30 lokali, oferujemy bezpłatne przeglądy budowlane: roczne i pięcioletnie.
Zapraszamy do podjęcia współpracy.

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Artyleryjska 3, 78-100 Kołobrzeg