29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Rusza budowa trzech odcinków drogi S6Rusza budowa 3 odcinków drogi S6 (Goleniów – Nowogard, Płoty – Kiełpino i Kiełpino – Kołobrzeg), które posiadają już decyzje ZRID. Obecnie wykonawcy prowadzą prace przygotowujące plac budowy do rozpoczęcia zasadniczych prac budowlanych.

Jednocześnie trwa procedura odszkodowawcza prowadzona przez Wojewodę Zachodniopomorskiego (rzeczoznawcy szacują już wartość nieruchomości przejętych pod drogę). W następnych tygodniach powinny zostać uzyskane decyzje ZRID na kolejne odcinki drogi S6 (łącznie jest ich 6 o długości 120 km). Na wiosnę będą już prowadzone roboty budowlane na wszystkich odcinkach S6 od Goleniowa od Koszalina. Inwestycja powinna się zakończyć w 2019 roku.

Przed wjazdem maszyn budowlanych i rozpoczęciem prac ziemnych trzeba wykonać szereg robót przygotowawczych – przede wszystkim wynieść geodezyjnie w terenie granice pasa drogowego budowanej drogi, czyli przenieść to co jest na mapach w teren. Konieczne jest również dokonanie rozpoznania saperskiego terenu inwestycji. Wykonawca musi przygotować zaplecza budowy, składy materiałów budowlanych. Na terenach, które porasta las trzeba wyciąć drzewa, a następnie usunąć karcze. Wycinkę drzew na terenach Lasów Państwowych przeprowadzają nadleśnictwa na podstawie porozumień. Za usuwanie pozostałości po wycince i drzew na pozostałych działkach odpowiada już wykonawca. Ważna jest też przebudowa kolizji sieci uzbrojenia terenu – naziemnych i podziemnych (energetycznych, telekomunikacyjnych, gazowych, wodociągowych itp.). W miejscach, w których znajdują się stanowiska archeologiczne przeprowadza się wykopaliska (ruszą na wiosnę).

Rusza budowa trzech odcinków drogi S6