Broken Clouds

25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Nowy basen portowy w KołobrzeguDzięki środkom unijnym powstał basen portowy na Wyspie Solnej o pow. 1,5 hektara. To największa inwestycja zrealizowana przez Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu.

Prace koncepcyjne nad powstaniem basenu na Wyspie Solnej rozpoczęły się kilka lat temu. U podstaw idei był fakt, że miejsc postojowych w kołobrzeskim porcie jest mało, zaś sam port jest coraz bardziej popularny wśród armatorów. Koncepcja zadania wynikała więc z potrzeb i konieczności ich zaspokojenia.

Już na samym początku inwestycji pojawił się problem „historyczny”. Wyspa Solna, według historyków, ma korzenie sięgające VII wieku. Funkcjonowały na niej warzelnie soli, w których produkowano sól – produkt rozsławiający Kołobrzeg w Europie, przynoszący bogactwo i splendor, u stóp którego leży lokacja biskupstwa w grodzie niedaleko ujścia Parsęty do Bałtyku w roku 1000. Pomimo obowiązujących przepisów portowych, tereny te zostały wpisane do rejestru zabytków, a nikt nigdy nie dokonał aktualizacji wpisu. Konsekwencją tego jest fakt, że mapka zasięgu ochrony archeologicznej to zaledwie rysunek bez skali. Inwestor – Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu, zadeklarował wykonanie wyprzedzających badań archeologicznych, od wyników których uzależniona była zgoda na inwestycję. Prace przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, startując w okresie wakacyjnym w 2014 roku. Następnie, konserwator zabytków zezwolił na prowadzenie prac budowlanych.

Najpierw zabito ściankę Larsena. Potem przystąpiono do wykonywania konstrukcji nabrzeża, a jednocześnie rozpoczęła się operacja wywożenia ziemi z Wyspy Solnej. Był to proces skomplikowany. Z jednej strony, prowadzono nadzór archeologiczny, z drugiej, trzeba było znaleźć miejsce, gdzie można by składować tysiące ton ziemi. W czasie trzech ostatnich miesięcy prac, potężne ciężarówki wyjeżdżały z placu budowy łącznie 15 tysięcy razy. W szczytowych dniach, ładunek wywożono 130 razy. Z terenu Wyspy Solnej przetransportowano łącznie około 200 tysięcy metrów sześciennych urobku.

Prace zakończono jesienią 2015 roku. Teren nowego basenu obejmuje działkę nr 174/14 i 4/60 w Kołobrzegu, położoną na południe od ul. Warzelniczej. Basen ma powierzchnię ok 1,5 hektara i pomieści około 150 jednostek przy pomostach pływających, zarówno kutrów rybackich jak i jachtów. W ramach projektowanej inwestycji powstało, poza w pełni wyposażonymi w dostęp do wody, prądu i odbioru ścieków miejscami do cumowania, także zaplecze sanitarne w postaci toalet, łazienek. Cały teren został oświetlony, wyposażony w monitoring i zagospodarowany zielenią.

Na zakończenie inwestycji, która ze względu na swoje położenie jest atrakcyjną lokalizacją zarówno dla polskich jak i zagranicznych żeglarzy, czekali przede wszystkim rybacy, którzy otrzymują nowe miejsca postojowe. Dzięki realizacji zadania, Kołobrzeg zwiększa potencjał Portu Rybackiego, ale również poprawia zaplecze turystyczne dla żeglarzy. - Wyspa Solna, która jeszcze 10 lat temu przypominała krajobraz księżycowy z barakami i Redutą Bagienną na północnym cyplu, dziś jest prawdziwą atrakcją turystyczną. Jest świetnie skomunikowana z pozostałymi częściami Kołobrzegu. Zbudowano tu największy most w mieście – Most Portowy. Docierają tu ścieżki rowerowe, są parkingi dla samochodów. Jest odniesienie do historii w postaci reliktu Twierdzy Kołobrzeg jakim jest Reduta Bagienna, ale również do nowoczesności, której przykładem jest Marina Solna. Nowy basen to kolejny etap rozwoju tego miejsca, ale nie ostatni. W planach mamy budowę kolejnego basenu od strony Parsęty i zagospodarowanie tego brzegu Wyspy Solnej – mówi Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu.

„Budowa basenu rybackiego na Wyspie Solnej w Porcie Rybackim Kołobrzeg”
Dofinansowanie w ramach środka 3.3. Inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach
Wartość projektu brutto: 17 293 359,00 zł