28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Amfiteatr w Ustroniu do przebudowyWójt Jerzy Kołakowski gościł w sali narad Urzędu Gminy przedstawicieli Parku Regionalnego „Barnimer Feldmark” z Blumbergu. Celem wspólnego spotkania było podpisanie porozumienia partnerskiego, mającego na  celu uregulowanie obowiązków i praw partnerów w trakcie realizacji projektu unijnego pod nazwą: „Krajobraz kulturowy na styku dziedzictwa historycznego i nowoczesnego projektowania”.

- To duży projekt, który opiera się na współpracy z naszym niemieckim partnerem Stowarzyszeniem Parku Regionalnego Barnimer Feldmark. Chodzi o wspólne inwestycje podnoszące naszą konkurencyjność w Euroregionie Pomerania, oraz mające na celu wzrost atrakcyjności wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturalnego. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez przebudowę ustrońskiego amfiteatru, zagospodarowanie parków krajobrazowych w Niemczech, w miejscowościach: Bornicke, Dammsmuhle oraz budowę sceny plenerowej w Altlandsberg. Wykorzystanie rozbudowanej infrastruktury wpłynie na zacieśnienie współpracy transgranicznej samorządów oraz pogłębienia kontaktów społeczności pogranicza, poprzez wspólne działania, w tym także organizację imprez  kulturalnych  i promocyjnych - mówi wójt Jerzy Kołakowski

- Realizacja projektu umożliwi pełne wykorzystanie potencjału kulturalnego pogranicza polsko-niemieckiego. Jest również odpowiedzią na główne zidentyfikowane problemy obu partnerów, ponieważ w wyniku realizacji projektu, zdegradowane dotychczas obszary turystyczno-kulturowe zostaną wykorzystane jako atrakcyjna przestrzeń, dostosowana do organizacji wydarzeń kulturalnych na dużą skalę, skierowanych do szerokiego grona odbiorców, zarówno z polskiej, jak i niemieckiej strony -€“ podsumowuje Torsten Jeran -€“ przewodniczący Parku Regionalnego BF.

- Złożenie wspólnego wniosku jest przewidziane jeszcze w październiku br, natomiast realizacja projektu w latach 2017 - 2019. Całkowity koszt wspólnego  projektu szacuje się na 2 mln euro. Zadanie ma być współfinansowane w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia -€“ Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska - osi priorytetowej I „Natura i Kultura” -€“ informuje Urszula Czachorowska - kierownik Referatu Promocji i Rozwoju, koordynator polsko -€“ niemieckiego projektu.

Amfiteatr w Ustroniu do przebudowy