29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Zdrowe dzieci w gminachJak mówił wójt Gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek, by mieć zdrowych wójtów i prezydentów, musimy zadbać o zdrowe dzieci. Taki właśnie cel będzie przyświecał realizacji  projektu "Zdrowe dzieci w zdrowych gminach".

By go zrealizować i ubiegać się o dofinansowanie Gmina Kołobrzeg, na mocy podpisanego dziś przez włodarzy porozumienia, weszła w skład grona partnerów, którzy wspólnie opracowali wniosek. „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach/ Gesunde Kinder in gesunden Kommunen” składany będzie  2 listopada  przez lidera projektu miasto Kołobrzeg w  partnerstwie z Gminą Goleniów, Gminą Stepnica,  Gminą Kołobrzeg, Miastem Schwedt, Europejska Akademia Sportu z Brandenburgii (Europäische Sportakademie Land Brandenburg gGmbH).

Celem projektu jest wdrożenie transgranicznego programu edukacyjnego, promującego zdrowy styl życia wśród dzieci w pierwszych klasach szkół podstawowych na terenie czterech gmin województwa zachodniopomorskiego i miasta Schwedt. Poprzez stworzenie innowacyjnego programu dla szkół podstawowych na obszarze wsparcia, wprowadzone zostaną dodatkowe zajęcia sportowe, zajęcia nauki o zdrowym żywieniu, a także przy wsparciu Akademii Sportu zmierzone zostaną osiągane rezultaty, rozszerzona zostanie wspólna, transgraniczna, oferta kształcenia ogólnego, aktywizująca szereg mieszkańców obszaru wsparcia. Ponadto zwrócono również uwagę na doposażenie infrastrukturalne szkół (zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez szkoły) – zakupiony zostanie sprzęt sportowy, zaadoptowane zostaną sale do potrzeb przeprowadzenia zajęć dietetycznych w których uczestniczyć będą uczniowie oraz rodzice. Wzmocnieniem akcentu trangranicznego będzie organizacja międzynarodowych zawodów sportowych, przewidzianych w każdej gminie. Przedsięwzięcie jest pierwszym pilotażowym projektem realizowanym w Polsce,  wcześniej z powodzeniem przeprowadzony został przez gminy z pogranicza niemiecko-holenderskiego.

Dzięki współpracy i wymianie doświadczeń pomiędzy partnerami, cześć rozwiązań może zostać wdrożona jako stały program gminny dla dzieci ( wykonywanie cyklicznych badań wśród dzieci oraz promowanie zdrowego stylu życia).  Trangraniczna współpraca pozwoli na rozszerzenie sieci kontaktów o nowych partnerów oraz motywować będzie, do dalszej współpracy i wymiany doświadczeń.

Przewidywane rezultaty w ramach projektu to m. in. zmniejszenie nadwagi wśród uczniów, zwiększenie aktywności sportowej wśród dzieci, wyrobienie u uczniów nawyków poprawnego (prawidłowego, racjonalnego) żywienia, wymiana doświadczeń i informacji niemieckiej i polskiej kadry pedagogicznej i trenerskiej, rodziców i uczniów.
Czas trwania projektu: 1.09.2017 – 28.02.2021 (42 miesiące).

Szacowany koszt przedsięwzięcia po stronie Gminy Kołobrzeg ok. 300 000 zł (ok.76 000 tys.€) w tym 85% dofinansowania oraz 15% wkładu własnego.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach Programu INTERREG Va Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska, oś priorytetowa edukacja.

Zdrowe dzieci w gminach