28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Kolejna książka nie wiadomo po co...Na rynku wydawniczym ukazała się książka z cyklu "Zwycięskie bitwy Polaków", pt. "1945 Kołobrzeg". To kolejna publikacja o walkach o nasze miasto, która kompletnie nic do tematu nie wnosi.

W ubiegłym roku minęła 70 rocznica walk o Kołobrzeg. Najsmutniejsze jest to, że w związku z tym ukazało się kilka publikacji, ale większość oparto na książkach jeszcze z okresu PRL. Oczywiście, nie znaczy to, że "Na drodze stał Kołobrzeg" Alojzego Srogi należy automatycznie skreślać z bibliografii. Problem polega na tym, że od tego czasu de facto nie powstała żadna poważna praca, nie licząc "Księgi poległych" Hieronima Kroczyńskiego, poświęcona walkom o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Jest wyjątek od tej zasady - przetłumaczenie książki J. Voelkera przez Wydawnictwo "Napoleon V".

Po 70 latach można już przeprowadzić sensowne i owocne kwerendy w archiwach. Jest też jeszcze możliwość krytycznej analizy źródeł, a więc mamy szerokie pole do popisu metodologicznego. I pomimo tego wszystkiego, poważne dyskusje na temat tego tematu toczą amatorzy - i to są poważne dyskusje, a naukowo, takie można odnieść wrażenie, temat uprawiany jest pobocznie. Było to widać podczas obchodów 70 rocznicy walk, gdy teksty w poważnych czasopismach aż zalatywały tekstami Srogi i innych autorów. Od tej publikacji upłynęło 35 lat, to wystarczający czas na to, żeby coś w tej kwestii zmienić. Ale ani w Kołobrzegu nikt nie jest tym zainteresowany, a poza Kołobrzegiem, jak widać, powiewa to jak ze stolicy nad Bałtyk. Smutne, acz prawdziwe.

I tak praca "1945 Kołobrzeg", to książka dla tych, którzy lubią obrazki. Jest ich więcej niż treści. Tekst napisał Marcin Leszczyński. W swojej bibliografii powołuje się on na wspaniałe prace, szkoda, że niewiele wnoszące do omawianego tematu. De facto, do tematu walk o Kołobrzeg odnoszą się aż trzy publikacje. Brawo! Autor ma problemy z umiejscowieniem niektórych nazw geograficznych, stosuje nieistniejące nazwy ulic, czasami powołując chaos. Bezkrytycznie podchodzi do relacji polskich, w ogóle nie zestawiając pewnych faktów z relacjami niemieckimi. Wreszcie, część faktów podanych w pracy trudno namierzyć w podanych źródłach- autor wyjątkowo wyrywkowo stosuje przypisy. Z jednej strony, autor pisze, że 28 listopada 1944 roku, zgodnie z wolą Hitlera Kołobrzeg ogłoszono twierdzą. A może jakiś numer rozkazu? Jakieś źródła w archiwach niemieckich, może zachowały się? To są pytania retoryczne związane z tym, że część historyków jest zdania, że Kołobrzegu formalnie twierdzą nie był. Poważne wątpliwości budzą podawane informacje o poległych. Kuriozalne jest twierdzenie w stylu: "szacuje się z reguły na". Gdyby autor odbył lekturę nowszej literatury, nie musiałby szacować.

Książki nie polecamy.

Robert Dziemba